Άρης Νίκαιας – ΑΕΚ 23-38

Η ΑΕΚ επικράτησε πολύ εύκολα με 38-23 του Άρη Νίκαιας και έκανε το δύο στα δύο στη Handball Premier.

Με 38-23 επικράτησε του Άρη Νίκαιας η ΑΕΚ στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Handball Premier και διπλασίασε τις νίκες της στη διοργάνωση. Το παιχνίδι διεξήχθη στο «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, λόγω έλλειψης έδρας των Νικαιωτών.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ με τον Δομπρή, ενώ οι Καλόμοιρος, Παπαδιονυσίου και Κεδέρης έδωσαν από τα πρώτα λεπτά σημαντική διαφορά στην ομάδα μας (1-4). Όσο περνούσε η ώρα η Ένωση έβρισκε τα πατήματά της στο γήπεδο και το γνώριμο παιχνίδι της στην κόντρα, σκοραρώντας ακόμα περισσότερα τέρματα (3-7). Κεδέρης και Αραμπατζής με γρήγορο σπριντ λάμβαναν τις ασίστ από την άμυνα και το +5 δεν άργησε (4-9). Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν σε 7-9, για να έρθει η άμεση απάντηση και το σερί 4-0 των «κιτρινόμαυρων» με τους Κεδέρη και Jimenez (7-13). To ωραίο σουτ του Florido διαμόρφωσε το 17-10 υπέρ της ΑΕΚ στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο κόουτς Δημητρούλιας δοκίμασε νέα σχήματα, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε ακόμα περισσότερους παίκτες. Ο Τζηράς… πήρε το όπλο του και η ΑΕΚ διατήρησε την πρωτοκαθεδρία στο σκορ και τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα (12-19, 13-20, 15-21). Από το 17-22 η ΑΕΚ «έτρεξε» ένα εντυπωσιακό σερί 8-1 με τον Τζηρά να σημειώνει 4 τέρματα, και τους Καλόμοιρο, Jimenez, Κεδέρη, Buneta από 1, με το Δικέφαλο να φτάνει στο 18-30. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι δραματικά με το τελικό σκορ να είναι το 23-38, ενώ αξίζει να σημειωθεί ότι οι νεαροί Στάθης και Κοτσιώνης, όχι μόνο πήραν χρόνο συμμετοχής, αλλά ο δεύτερος βρήκε και δίχτυα.

Μετά το τέλος του αγώνα ο Χρήστος Κεδέρης δήλωσε στο aek.gr: «Για εμάς είναι πολύ σημαντικό να δείχνουμε το πρόσωπό μας και να κρατάμε υψηλό ρυθμό. Σεβόμαστε όλες τις ομάδες και όλους τους παίκτες. Αντιμετωπίζουμε όλα τα παιχνίδια στο 100%. Όλοι δίνουμε τον καλύτερο εαυτό μας για να φτάσει η ομάδα στους στόχους της».

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, την επόμενη εβδομάδα (03-04/10) όταν και υποδέχεται τον Διομήδη Άργους για την 3η αγωνιστική.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 4-8, 7-11, 7-14, 10-17 (ημ.), 15-20, 17-24, 18-28, 20-32, 20-35, 23-38.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 3, Αθανασίου 1, Βλάχος 5, Μελετάκος Γ. 1, Μελετάκος Δ. 7, Τζάνος, Μπάρμπας, Ακερμανίδης, Tomson, Αποστολόπουλος, Χουρσουντιάν 5, Γραμματικόπουλος, Μαρουλάς, Τσανίνος, Κοκκοράκης 1.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Bauer, Αραμπατζής 1, Τζηράς 10, Δομπρής 1, Reina 1, Kosanovic, Μυλωνάς, Στάθης, Πλάθα 6, Florido 1, Κοτσιώνης 2, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 4, Buneta 2, Κεδέρης 8.

Διαιτητές: Φωκίτης – Βήτας. Κόκκινη: 34:56 Γραμματικόπουλος (τρία δίλεπτα). Δίλεπτα: 5-2. Πέναλτι: 5/6-4/5.