ΑΕΚ – Νέβα Αγίας Πετρούπολης 29-27

Εντυπωσιακή για ακόμη μια φορά ήταν η ΑΕΚ που επικράτησε της Νέβα Αγίας Πετρούπολης και στη ρεβάνς (29-27) και προκρίθηκε στους «4» του EHF European Cup.

«Τρένο» η ΑΕΚ πήρε τη νίκη επί της Νέβα Αγίας Πετρούπολης στη ρεβάνς (29-27) και σε συνδυασμό με τη διαφορά 9 τερμάτων που είχε πάρει στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι (30-21) σφράγισε την πρόκριση στα ημιτελικά του EHF European Cup.

Πλέον, η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια… φορτσάρει αρχικά για τη συμμετοχή της στον τελικό και κατ’ επέκταση την κατάκτηση του ευρωπαϊκού τροπαίου, κάτι το οποίο αποτελεί στόχος των «κιτρινόμαυρων», όπως έχουν τονίσει πολλές φορές και οι ίδιοι.

Η Ένωση βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (12-14), όμως στην επανάληψη ανέβασε ταχύτητα και με την ποιότητα της πήρε προβάδισμα με 24-21 με τον Φλορίδο στην τελική ευθεία της αναμέτρησης.

Η ρωσική ομάδα ισοφάρισε (27-27) με τον Σινκέλ περίπου 1 λεπτό πριν τη λήξη του παιχνιδιού, όμως Τζηράς και Κεδέρης διαμόρφωσαν το τελικό 29-27 και συνόδευσαν την μεγάλη πρόκριση της ΑΕΚ με μια ακόμη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για την Ένωση ήταν ο Παπαδιονυσίου με 6 γκολ, ενώ από 5 πέτυχαν οι Φλορίδο και Λέμος.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 4-6, 5-8, 9-10, 9-13, 12-14 (ημιχρ.), 15-17, 18-18, 22-20, 23-21, 25-24, 29-27.

Νέβα (Τοργκοβάνοφ): Εμελυανένκο, Κοβαλένκο, Στολιάροβ, Σιμάνσκι, Τουάρεβ, Γκόρντεεβ, Σολοντόβνικοβ, Σίνκελ, Αρκατόβ, Βορονίν, Ντιατσένκο, Τσαχαρία, Γκριμπκόβ.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής, Τζηράς, Δομπρής, Νικολαΐδης, Ρέινα, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Φλορίδο, Λέμος, Παπαδιονυσίου, Νούιτς, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Μπουνέτα, Κεδέρης.