Διομήδης Άργους – ΑΕΚ 27-27

Ο εξαιρετικός Διομήδης Άργους έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 27-27.

Πρώτη απώλεια βαθμών για την ΑΕΚ στο φετινό πρωτάθλημα της Handball Premier αφού η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια ήρθε ισόπαλη με 27-27 κόντρα στον εξαιρετικό Διομήδη στο Άργος για τη 10η αγωνιστική. Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα ότι ο Διομήδης ήταν η μοναδική ομάδα που είχε νικήσει πέρσι την Ένωση και κατάφερε και αυτή τη σεζόν να της στερήσει έναν βαθμό.

Η ΑΕΚ ήταν η ομάδα που είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα και προηγήθηκε ακόμη και με 6 γκολ διαφορά (4-10) ωστόσο οι γηπεδούχοι σιγά σιγά άρχισαν να ψαλιδίζουν τη διαφορά και το ημίχρονο βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» με προβάδισμα δύο μόλις γκολ (11-13).

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο όπου ο Διομήδης κατάφερε να πάρει και το προβάδισμα, αρχικά με 17-16 ενώ έφτασε ακόμη και στο +3 με 23-20 με πρωταγωνιστή τον Τσιγαρίδα. Η ΑΕΚ ισοφάρισε γρήγορα, σε 24-24, ο Διομήδης πήρε προβάδισμα με 27-25 λίγο πριν το τέλος με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει ξανά σε 27-27.

Μάλιστα πέντε δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ματς, η Ένωση κέρδισε πέναλτι αλλά ο Παπαντωνόπουλος απέκρουσε την εκτέλεση του Τζηρά και το ματς έληξε ισόπαλο.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 4-9, 8-10, 9-12, 11-13 (ημιχρ.), 14-16, 17-18, 19-19, 23-20, 24-24, 27-27.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 3, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 9, Παπαδημητρίου, Παπαντωνίου, Τσάκαλος 2, Hoggas 4, Μπόσκος 6, Χαντέλης 1, Σιατιρλής, Μάνθος 2, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος, Μούγιτς.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Bauer, Αραμπατζής 2, Τζηράς 7, Δομπρής, Νικολαΐδης, Reina, Kosanovic, Μυλωνάς 8, Florido, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Nuic 2, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Buneta 2,Κεδέρης 3.