Ξεκίνημα με νίκη για την ΑΕΚ στην Πορτογαλία, 32-25 την Γκάια

Η ΑΕΚ επικράτησε με 32-25 της Γκάια για τον πρώτο αγώνα του Διεθνούς Τουρνουά της Πορτογαλίας πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Με 32-25 επικράτησε η ΑΕΚ της Γκάια στον πρώτο αγώνα του Διεθνούς Τουρνουά της Πορτογαλίας. Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια παρουσιάζοντας πολύ καλό πρόσωπο έφτασε στη νίκη ξεκινώντας με το δεξί την πορεία της στο τουρνουά.

Μετά τα πρώτα 5′ η ΑΕΚ ανέβασε στροφές. Οι «κιτρινόμαυροι» άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και το 6-5 του 10ου λεπτού, μετατράπηκε γρήγορα σε 13-7. Με σωστές κινήσεις και τοποθετήσεις σε άμυνα και επίθεση, ο Δικέφαλος προηγήθηκε στο ημίχρονο με 11-17.

Ο τεχνικός της Ένωσης έκανε πολλές δοκιμές και έδωσε χρόνο σε όλους τους αθλητές του. Αυτό βέβαια δεν δυσκόλεψε την ομάδα που και στο β’ μέρος είχε το πάνω μέρος. Η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά έως και τα 9 γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα (19-28, 22-31), για να φτάσει τελικώς στη νίκη με 32-25.

Το βράδυ του Σαββάτου (28/08, 21:00) η ΑΕΚ αντιμετωπίζει την HC Nantes για τον 2ο αγώνα του τουρνουά. Οι Γάλλοι επικράτησαν με 39-32 της Porto στο δικό τους παιχνίδι.

Γκάια – AEK 25-32
Ημίχρονο: 11-17.