Διομήδης Άργους – Ολυμπιακός 24-31

Ο Ολυμπιακός ήταν ανώτερος στο Άργος και έφυγε με νίκη 31-24 επί του Διομήδη επιστρέφοντας στις υποχρεώσεις του μετά τη διακοπή με τον καλύτερο τρόπο.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στο πρωτάθλημα η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού. Μετά από διακοπή ενός μήνα, λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων, οι Πειραιώτες πέρασαν νικηφόρα από μία δύσκολη έδρα, αφού κέρδισαν με 31-24 τον Διομήδη στο Άργος, για την 8η αγωνιστική της Handball Premier, με την οποία άνοιξε η αυλαία του β’ γύρου. Ο Ολυμπιακός, που αγωνίστηκε τελευταία φορά στις 23 Οκτωβρίου, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Δούκα (31-34) για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Διομήδη, κυριάρχησε απόλυτα, φτάνοντας ακόμα και στο +9 και πανηγύρισε ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα, διευρύνοντας το αήττητο σερί του. Πρώτος σκόρερ του ματς αναδείχθηκε ο Πασσιάς με οκτώ γκολ, ενώ εκ των κορυφαίων των «ερυθρόλευκων» ήταν ο τερματοφύλακας Κοτανίδης, με πολλές σημαντικές επεμβάσεις! Στην αναμέτρηση με τον Διομήδη δεν αγωνίστηκαν για την ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη οι τραυματίες Αραπακόπουλος και ο Δεληχρήστος.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα στο ημίχρονο!

Το μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ήταν ισορροπημένο, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Οι Πειραιώτες, οι οποίοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα στο πρώτο τριαντάλεπτο, έχοντας και 10 αποκρούσεις, προηγήθηκαν με 3-2 με τον Παπαδόπουλο, έφτασαν στο 5-4 με υπέροχη λόμπα του Μοντόρο, όμως στη συνέχεια, στο 15′, βρέθηκαν πίσω από τους γηπεδούχους με 6-5. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 6-6 και 8-8, με δύο τέρματα του Δομπρή, όμως με ένα σερί 3-0 από την ομάδα του Άργους, βρέθηκε πίσω για πρώτη φορά με δύο γκολ (10-8). Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκοι» αντέδρασαν, έτρεξαν ένα δικό τους σερί 4-0 και με τους Μπάγιο (19′), Μπούντιτς (21′, 26′) και Δομπρή στην κόντρα (23′) έκαναν την ανατροπή επί του Διομήδη και πήραν ξανά προβάδισμα με 12-10. Μια διαφορά, που η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη αύξησε ακόμη περισσότερο, κλείνοντας το ημίχρονο με 14-11 επί των γηπεδούχων, με δύο τέρματα από τον Πασσιά!

Απόλυτη κυριαρχία στο δεύτερο μέρος!

Πολύ δυνατά «μπήκε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος και πάλι με σκόρερ τον Πασσιά, έκανε το 15-11 κόντρα στον Διομήδη. Μάλιστα, ένα λεπτό μετά, στο 32′, οι Πειραιώτες πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, με ωραίο τέρμα του Παπαδόπουλου στην κόντρα, για το 18-13 κόντρα στον Διομήδη! Στο 37′ του ματς, ο Θρύλος, με δύο διαδοχικά γκολ του Μπούντιτς στην κόντρα, έγραψε το 21-15 και στις δύο επόμενες φάσεις του, έφτασε στο +8 (15-23) επί των γηπεδούχων. Στο 45′, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (17-26) με τον Δομπρή, με τον οποίο έφτασαν και στο 27-19 επί του Διομήδη (47′), ενώ στο 55′, έκαναν το 30-22 με το όγδοο προσωπικό τέρμα του Πασσιά. Στο 60′, ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» με τον Οστρούτσκο (24-31) και πανηγύρισε μία πολύ σημαντική νίκη κόντρα στον Διομήδη, σε μία από τις πιο δύσκολες έδρες στο πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 6-5, 7-7. 10-9, 10-12, 11-14 (ημχ.), 15-19, 16-23, 18-26, 21-28, 23-30, 24-31

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ( Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς 5, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 4, Πασσιάς 8, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης 1, Οστρούτσκο 3.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Βασιλόπουλος): Σεβέλεφ 1, Ζβάνια, Τζίμπουλας 5, Χιόνης, Τσέγιοβιτς 2, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Μάνθος 3, Τσερνικάου 1, Τ. Μούγιτς 5, Πατασούρι, Ολιβέιρα 2.