Σαλαμίνα – ΑΕΚ 21-39

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ στην Σαλαμίνα καθώς επικράτησε με 39-21 της τοπικής ομάδας.

Τη νίκη (21-39) πανηγύρισε στη Σαλαμίνα η ΑΕΚ κόντρα στην τοπική ομάδα για την 8η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Handball Premier.

Η Ένωση ήταν καταιγιστική από την αρχή και δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Σαλαμίνα. Ο Δικέφαλος είχε ένα πολύ δυναμικό ξεκίνημα (0-6) ενώ με τη συμπλήρωση του 15λεπτου είχε αποκτήσει διαφορά 10 τερμάτων (5-15). Η ομάδα του Δημήτρη Δημητρούλια δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με διαφορά 12 τερμάτων (10-22).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ συνέχισε από εκεί που το άφησε. Με το ξεκίνημα του β’ μέρους, ΑΕΚ σημείωσε 6 γρήγορα τέρματα (12-28). Στα μισά η ΑΕΚ επικρατούσε 17-32, με την Σαλαμίνα να μην μπορεί να αντισταθεί στην επιθετική ικανότητα του «δικεφάλου». Το τελικό σκορ 21-39 δείχνει και τη μεγάλη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες, παρά το εκτεταμένο ροτέισιον που έπραξε ο Δημήτρης Δημητρούλιας ενόψει του ευρωπαϊκού αγώνα με τη Σπόρτινγκ στη Λισαβόνα την Τρίτη.

Τα πεντάλεπτα: 0-6, 1-10, 4-15, 7-18, 8-20, 10-22 (ημιχρ.), 11-25, 14-30, 17-32, 18-35, 20-37, 21-39.