Διομήδης Άργους – ΠΑΟΚ 33-21

Ο Διομήδης εκμεταλλεύτηκε τις πολλές απουσίες του ΠΑΟΚ και επικράτησε εύκολα με 33-21 του Δικεφάλου στο Άργος.

Μεγάλη νίκη για τον Διομήδη κόντρα στον ΠΑΟΚ. Για την 6η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Handball Premier, η ομάδα του Άργους επικράτησε άνετα με 33-21 του Δικεφάλου ο οποίος παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες στο ματς αφού πλην των Σεϊρεκίδη και Στογιάνοβιτς, ήρθαν να προστεθούν και οι απώλειες της τελευταίας στιγμής των Παπάζογλου και Αποστόλου.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το πλεονέκτημα της έδρας και προηγήθηκαν με 9-3. Ο Δικέφαλος προσπάθησε περισσότερο από την περιφέρεια να βρει τέρματα, με τον φορμαρισμένο Τζωρτζίνη να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου. Η έλλειψη ωστόσο αλλαγών και η χρησιμοποίηση παικτών σε άλλες θέσεις, ήταν οι λόγοι που οι «ασπρόμαυροι» είχαν κάποια κενά διαστήματα, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 18-10.

Το δεύτερο ημίχρονο σημαδεύτηκε περισσότερο από τις εντάσεις, παρά από το αγωνιστικό κομμάτι. Η διαφορά παρέμενε στα επίπεδα στα οποία ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με τον Δικέφαλο να δοκιμάζει πολλά διαφορετικά σχήματα, έχοντας ως στόχο να καλύψει τα κενά. Το τελικό 33-21 τα λέει όλα για την εικόνα του ματς.

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 9-3, 11-6, 13-6, 15-7, 18-10 (ημχ), 19-12, 21-13, 23-15, 25-16, 29-20, 33-21