ΑΕΚ – Πυλαία 20-21

Μετά τον ΠΑΟΚ στον ημιτελικό, η τρομερή και ψυχωμένη Πυλαία «καθάρισε» και την ΑΕΚ στον τελικό με 21-20 και σήκωσε το πρώτο Κύπελλο της ιστορίας της.

Έκπληξη μεγατόνων στο Κύπελλο! Η τρομερή Πυλαία ολοκλήρωσε το θαύμα και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας της επικρατώντας στον τελικό της Κοζάνης με 21-20 της ΑΕΚ που έχει το δεκαπλάσιο μπάτζετ. Μετά τον ΠΑΟΚ, η ομάδα της Θεσσαλονίκης «καθάρισε» και τον έτερο Δικέφαλο και βιώνει της καλύτερες μέρες της ιστορίας της.

Η Πυλαία ήταν ανώτερη σε όλο το παιχνίδι όπου είχε σχεδόν μόνιμα το προβάδισμα, φτάνοντας ακόμη και σε διαφορές πέντε γκολ, άντεξε μέχρι το τέλος και σήκωσε την κούπα. Η Πυλαία προηγήθηκε στο ξεκίνημα, η ΑΕΚ το γύρισε σε 3-2 και 5-4, αλλά κάπου εκεί πήραν τα ηνία του ματς οι τυπικά φιλοξενούμενοι έχοντας σε σπουδαία βραδιά τον τερματοφύλακα Μπαμπατζανίδη που ήταν εκπληκτικός.

Η Πυλαία προηγήθηκε με +2 (6-8) στα μισά του πρώτου μέρους και πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα τριών γκολ (9-12). Και το δεύτερο ημίχρονο η Πυλαία ξεκίνησε καλύτερα, βρέθηκε στο +5 (9-14), με την ΑΕΚ να προσπαθεί να ξαναμπεί στο ματς, να μειώνει σε 16-17, αλλά να μην μπορεί ποτέ να ισοφαρίσει. Η Πυλαία διατήρησε την ψυχραιμία της και έφτασε σε μεγάλη νίκη με 21-20 πανηγυρίζοντας το πρώτο τρόπαιο στην ιστορία της.

Η ΑΕΚ από την άλλη έχασε τον πρώτο τίτλο της σεζόν, και παράλληλα την ευκαιρία εφόσον κατακτήσει το πρωτάθλημα να κάνει δύο σερί νταμπλ, επίτευγμα που έχει πετύχει μόνο ο Ολυμπιακός.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-2, 5-6, 7-8, 7-10, 9-12 (ημιχρ.), 11-15, 13-16, 15-17, 16-17, 16-19 20-21.