Α1 Ανδρών: Διομήδης Άργους – Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή 24-25

Ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του Διομήδη Άργους, στη Νέα Κίο, με 25-24 στο ματς που άνοιξε την 6η αγωνιστική της Handball Premier.

Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή πέρασε από τη Νέα Κίο αφού επικράτησε του Διομήδη Άργους με 25-24 για την 6η αγωνιστική της Handball Premier. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τους φιλάθλους στο πλευρό τους αφού ο υφυπουργός Αθλητισμού αποφάσισε την απαγόρευση οργανωμένης μετακίνησης.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι αλλά οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν στο σκορ χάρη στα τέρματα των Αλβανού και Παπαδιονυσίου (2-5, 10′). Ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε άριστα τις δίλεπτες αποβολές κι έφτασε και στο +5 με το γκολ του Τζηρά (5-9, 14′). Ο Διομήδης, στη συνέχεια, πίεσε και μείωσε σε 10-12 με τον Μάρκοβιτς (22′). Οι «ερυθρόλευκοι», όμως, σ’ εκείνο το σημείο πάτησαν γκάζι και με αντεπίθεση διαρκείας διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +6 (10-16, 26′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 12-17.

Στο δεύτερο μέρος, ο Διομήδης Άργους ανέβασε στροφές στην άμυνα και μείωσε σε 14-17 (32′) αλλά οι «ερυθρόλευκοι», στο 48ο λεπτό, προηγούνταν με πέντε γκολ (17-22). Ο Μούγιτς, όμως, στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης έριξε τη διαφορά στα τρία τέρματα (22-25). Σε εκείνο το σημείο, οι δύο τερματοφύλακες είχαν από 16 αποκρούσεις έκαστος. Οι γηπεδούχοι, με πέναλτι 40″ πριν από την εκπνοή του ματς, διαμόρφωσαν το 24-25 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.