Ολυμπιακός – Πυλαία 25-20: Άνετη επικράτηση και 7 στα 7 οι «Ερυθρόλευκοι»

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε καμία δυσκολία και με πλήρη έλεγχο του αγώνα μπόρεσε να πάρει τη νίκη με 25-20 κόντρα στην Πυλαία για την Α1 χάντμπολ.

Την 7η νίκη σε ισάριθμα ματς στη Handball Premier, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 25-20 της Πυλαίας στην Ηλιούπολη, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος μετά τη διακοπή που είχε προηγηθεί λόγω των υποχρεώσεων των εθνικών ομάδων.

Παράλληλα αυτή ήταν η 10η νίκη σε ισάριθμα ματς σε όλες τις διοργανώσεις για τη φετινή σεζόν (μαζί με τα ευρωπαϊκά ματς και το Super Cup), για τους Πειραιώτες που διεύρυναν το απόλυτο των επιτυχιών. Από κει και πέρα κόντρα στην ομάδα της Πυλαίας, ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκειά του και όποτε πλησίαζαν στο σκορ οι Θεσσαλονικείς, έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί τα ηνία και να κρατάει τον έλεγχο.

Προβάδισμα με +4 (13-9) στο ημίχρονο

Στην έναρξη της αναμέτρησης  και μέχρι το πρώτο μισό, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται για πρώτη φορά με τον Σάββα στα 5:30 για το 2-1. Μετά το 6-6 στα 16:44, με το οποίο ισοφάρισε η Πυλαία, ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα 4-0 σερί χάρη στο οποίο ξέφυγε με 10-6, μέχρι τα 22:31. Με τέρμα του Βίντα στα 20’ οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +2, ο Κάβσιτς διεύρυνε το προβάδισμα για το 9-6 (21:07) και ο Σάββας Σάββα, με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, έγραψε το 10-6 (22:31).

Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε στα 23:25 για το 10-7 με το οποίο μείωσε η φιλοξενούμενη ομάδα, αλλά ο Τζίμπουλας με δυο τέρματα σημείωσε το 11-7 αρχικά (23:25) και το 12-8 στη συνέχεια (28:02) για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 13-9, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Σάββας Σάββας στην εκπνοή.

Διατήρησε τον έλεγχο

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 13-10 στην πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Πασσία να επαναφέρει άμεσα τη διαφορά του +4, γράφοντας το 14-10. Ακολούθησαν δυο διαδοχικά τέρματα της Πυλαίας, που πλησίασε στο 14-12, αλλά με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Ολυμπιακός που πήγε στο 16-12 με τον Παπαβασίλη (35:13), ενώ ο Καραμπουρνιώτης έδωσε ξανά τον αέρα των τεσσάρων τερμάτων σκοράροντας για το 17-13 στα 38:50). Με τέρμα του Σλαβούλιτσα προήλθε τα 18-14 με τη συμπλήρωση του 40ου λεπτού, όμως οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στο 18-16 στα 43:13, το οποίο παρέμεινε για τα επόμενα τρία λεπτά, όταν ο Μιχαηλίδης στον αιφνιδιασμό έγραψε το 19-16 (46:20).

Ο Σλίσκοβιτς με ωραία προσωπική ενέργεια διαμόρφωσε το 20-17 στα 49’ για τους «ερυθρόλευκους» που διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα και ο ίδιος σημείωσε και το 21-17 (50:20). Το σερί του Ολυμπιακού διεύρυνε για πρώτη φορά στο +5  ο Παπαβασίλης στον αιφνιδιασμό  ο οποίος έγραψε το 22-17. Στα 54:43, ο Σκλίσκοβιτς που οδηγούσε επιθετικά τους Πειραιώτες σε αυτό το διάστημα, έγραψε το 24-19 διατηρώντας τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και στα 57:10 σημείωσε ο ίδιος το 25-19, για να λήξει η αναμέτρηση με το τελικό 25-20, υπέρ των «ερυθρόλευκων» οι οποίοι συνεχίζουν ακάθεκτοι την φετινή τους πορεία.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 4-3, 6-5, 8-6, 11-8, 13-9 (ημχ.), 15-12, 18-14, 18-16, 20-17, 24-19, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης 2, Βίντα 1, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 5

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Ανανιάδης): Μοισιγιεφ, Παλάσκας, Αντωνιάδης, Καραγκιοζόπουλος 2, Ντανουλέτ, Τσορτέκης 3, Ορφανουδάκης, Βαρδάκας 1, Μπίλιας 4, Αλεξανδρίδης 4, Καβουσανάκης 1, Κυριακίδης, Τριανταφυλλίδης Δ. 3, Τριανταφυλλίδης Τ. 2, Θεολόγης