Έμεινε αήττητος ο Ολυμπιακός και «σφράγισε» το πλεονέκτημα έδρας (21-21)

Ολυμπιακός και ΑΕΚ ήρθαν ισόπαλοι 21-21 στο ντέρμπι του χάντμπολ, με τους Ερυθρόλευκους να μένουν αήττητοι και να σφραγίζουν το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ.

Ισόπαλο ολοκληρώθηκε το ντέρμπι της Handball Premier ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 21-21, για την 14η αγωνιστική.

Οι Ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι και θα μπορούσαν να είχαν πάρει τη νίκη, αλλά ακόμα και με την ισοπαλία πέτυχαν τον σκοπό τους, καθώς «σφράγισαν» το πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ, που τους δίνει μεγάλο πλεονέκτημα στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο Ολυμπιακός, μάλιστα παρέμεινε αήττητος στη φετινή Handball Premier, με τους Πειραιώτες να έχουν 13 νίκες και 1 ισοπαλία. Αντίθετα η ΑΕΚ έχει 12 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει την ΑΕΚ μπροστά με 10-9. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς, ο οποίος και πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στον πάγκο των Πειραιωτών, μπήκε δυνατά και κατάφερε να προηγηθεί με 15-13 στο 40ο λεπτό. Όμως, οι Κιτρινόμαυροι αντέδρασαν και κατάφεραν να μειώσουν σε 15-14 και λίγο αργότερα να ισοφαρίσουν σε 17-17. Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι το τέλος, με τον Ολυμπιακό στο 59:40′ να σκοράρει για το 21-20 με τον Βίντα και την ΑΕΚ να απαντάει στο 59:48′ με το μακρινό σουτ του Μαντάλινιτς. Ετσι, η κόρνα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 21-21, με τον Ολυμπιακό να παραμένει αήττητος και να σφραγίζει το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 5-5, 6-5, 7-8, 8-8, 9-10 (ημ.), 13-12, 15-14, 17-17, 17-18, 18-18, 21-21.