Με εκτός έδρας νίκες συνέχισαν οι Δικέφαλοι

ΑΕΚ και ΠΑΟΚ έκαναν το 3x3 στην Hanball Premier επικρατώντας εκτός έδρας του Δούκα και του Άρη Νίκαιας αντίστοιχα

Με εύκολες νίκες προχώρησαν στην Handball Premier ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, με τους δύο Δικέφαλους να κάνουν το 3×3.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε στο Δαϊς τον Δούκα σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο. Στο πρώτο 30λεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 14-15.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ εμφανίστηκε βελτιωμένη και επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό της. Τα πολλά λάθη στην επίθεση των γηπεδούχων έφεραν και γκολ στην κόντρα για την Ένωση που έβρισκε γκολ άκοπα. Μέχρι το 17-19 άντεξε ο Δούκας, με την συνέχεια να ανήκει στην καταιγιστική ΑΕΚ. Το τελικό σκορ ήταν 24-32 με τον τραυματισμό του Δανού Γιάκομπσεν της ΑΕΚ στον αστράγαλο να αφήνει μία πικρία. Οι πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγω για διάστρεμμα.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 24-32

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-5, 7-7, 9-8, 12-12, 14-15 (ημχ), 14-17, 17-19, 18-22, 19-25, 22-27, 24-32.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης, Τόμπρος, Παπαπούλιος 4, Αϊβαλιώτης 2, Πολύδωρος 3, Κολλύρης Ν., Μπραουδάκης, Παγιάτης, Ταουσάνης Γ., Ντούνης 2, Λιολιος 1, Ζιβούλοβιτς 4, Κλεώπας, Κολλύρης Π., Σαμαράς, Κεδέρης 8.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 1, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 4, Μπάγιος 5, Γιάκομπσεν 5, Παπαδιονυσίου 5, Δομπρής 1, Μυλωνάς 4, Παλεβίτσιους 2, Αργυρού, Μαντζόπουλος, Βραζάλιτσα 1, Μπαλάσκας.

Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/6, 2/2.

Άνετα πέρασε από τη Νίκαια ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ αναμετρήθηκε στη Νίκαια με τον τοπικό Άρη και δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο Άρης ήταν κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα μέχρι το 10-11, αλλά από εκεί και πέρα ο Δικέφαλος συγκεντρώθηκε περισσότερο και «καθάρισε» αναμέτρηση. Με ένα επί μέρους 1-6 πήγε στο ημίχρονο με προβάδισμα 6 γκολ και σκορ 11-17.

Στο δεύτερο μέρος οι «ασπρόμαυροι» δεν άφησαν τους γηπεδούχους να μειώσουν την διαφορά κάτω από τα 4 γκολ και από το 45′ και μετά «φόρτσαρε» για το τελικό 21-34.

ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ- ΠΑΟΚ 21-34

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 6-7, 7-9, 10-13, 11-17 (ημχ.), 13-20, 16-21, 17-23, 18-28, 19-31, 21-34

ΑΡΗΣ (Τάκης Μελετάκος): Κουρής, Λαδάκης 6, Αθανασίου 1, Βλάχος, Γ. Μελετάκος 2, Γρηγοράκης, Μουλιάτος 2, Δ. Μελετάκος 3, Μαλανδρένιας, Χρηματόπουλος, Πετράκος, Χαρμπής 1, Μιμίκος 2, Χουρσουντιάν 2, Χαραλάμπους 2, Αντωνιάδης.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 7, Τζόνο 2, Τσεσμετσίδης 1, Κοκκώνης 6, Τάσκοβιτς 4, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαϊδης 2, Κωστακίδης 6, Λοίζος, Μαστορογιάννης, Κυπραίος 2, Δέλιας, Γιόσμου 2.

*Ο Φοίβος έχει έναν μηδενισμό

*Ολυμπιακός, Αερωπός, ΧΑΝΘ και Πυλαία έχουν ένα ματς λιγότερο, λόγω των Ευρωπαϊκών υποχρεώσεων των «ερυθρόλευκων» και του Αερωπού.