Διομήδης Αργους – Δράμα 26-22

Η ομάδα του Αργους επικράτησε της Δράμας με 26-22 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα – Εξαιρετική εμφάνιση από τον πορτιέρο των γηπεδούχων, Νίκο Ζλατάνο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά του, Νίκο Ζλατάνο, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 επεμβάσεις, ο Διομήδης Αργους επικράτησε εντός έδρας της Δράμας με 26-22 και πέτυχε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα της Handball Premier. Ο πορτιέρο των γηπεδούχων πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και συνέβαλε τα μέγιστα, προκειμένου η ομάδα του να φτάσει στην πολυπόθητη νίκη. Ο Διομήδης ξεκίνησε καλύτερα και στο 15’ προηγήθηκε με 7-4, ενώ λίγο αργότερα έκανε το 11-6.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +4 (13-9). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε στην αρχή του β’ μέρους, ωστόσο, στη συνέχεια η Δράμα ανέβασε στροφές και πέντε λεπτά πριν το τέλος μείωσε στα δύο γκολ (22-20). Οι παίκτες του Διομήδη παρέμειναν ψύχραιμοι, αναχαίτισαν την αντεπίθεση της Δράμας και έφτασαν στη νίκη με 26-22. Πλέον, ο Διομήδης αφήνει πίσω του το ελληνικό πρωτάθλημα και στρέφει το βλέμμα του στο παιχνίδι του Σαββάτου με τη Ντιναμό Βίκτορ, τον 2ο γύρο του Τσάλεντζ Καπ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ – BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 86 26-22

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 7-4, 11-6, 12-9, 13-9 (ημχ.) 15-11, 18-13, 19-16, 21-17, 23-20, 26-22

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Χρήστος Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 3, Τσιγαρίδας 1, Αρσενασβίλι 4, Παπαντωνόπουλος, Χειβιδόπουλος 4, Ρουσσόπουλος, Αργυρού, Τότος 5, Χαντέλης 5, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος 1, Μπότσαρης, Μπλάτσος, Τσάτσας, Σμυρνιώτης, Δάσκαλος 3.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Μπέτζιος, Καφαντάρης 5, Γουργούμης, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Κουρουτζίδης 1, Τουνγκελίδης 9, Παπάζογλου, Γιαννακόπουλος, Ντράκασιτς 3, Τσιτσίγκος, Κουρτίδης, Θωμίδης 1, Φραγκούλης, Ιακωβίδης.

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Κουτσός, Δίλεπτα: 0-4, Πέναλτι: 1/1-6/6