Formula 1 : Πρώτος ο Γκασλί, τραγωδία και πάλι για την Φεράρι (pic)

O Πιερ Γκασλί ήταν ο μεγάλος νικητής στο Grand Prix της Ιταλίας. Δεύτερος ο Κάρλος Σάινθ, ενώ τρίτος ο Λανς Στρολ. Ο Λουίς Χάμιλτον τιμωρήθηκε με 10 δευτερόλεπτα, ενώ οι δύο Ferrari εγκατέλειψαν.

Σε ένα επεισοδιακό αγώνα, ο Πιερ Γκασλί ήταν αυτός που βγήκε ο μεγάλος νικητής. Όλα έδειχναν νίκη Χάμιλτον, για ακόμη μια φορά , με τον Βρετανό πιλότο  να… σπάει τα ρολόγια στην Μόντσα, ωστόσο η Mercedes αποδείχθηκε ιδανική αυτοχειρος, καθώς έβγαλε τον παγκόσμιο πρωταθλητή παράνομα από το pit με αποτέλεσμα να δεχθεί ποινή 10΄΄ και να πέσει τελευταίος.

Ο Γκασλί εκμεταλλεύτηκε αυτό το λάθος και βρέθηκε να οδηγεί τον αγώνα μετά την δεύτερη εκκίνηση  με τον Γάλλο να αντέχει  την πίεση του Σάινθ στους τελευταίους γύρους και πήρε μια νίκη βγαλμένη από τα όνειρά του και δεύτερη για την ομάδα του μετά το 2008 και τον Φέτελ.

Η Φεράρι για άλλη μια φορά κατάφερε να κάνει το θαύμα της. Λεκλέρκ και Φέτελ εγκατέλειψαν τον αγώνα και η Φεράρι για πρώτη φορά μετά από το 95′  τα δύο μονοθέσιά της ήταν εκτός.Την βαθμολογούμενη δεκάδα έκλεισαν οι Μπότας (λίγος για ακόμα έναν αγώνα καθώς έκανε τρομερά κακή εκκίνηση) ο Ρικιάρντο, ο Χάμιλτον που πάλεψε όσο μπορούσε και έφτασε 7ος συν τον ταχύτερο γύρο του, αλλά και οι Οκόν, Κβίατ και Πέρεζ.