Ασταμάτητος ο Φερστάπεν, η Red Bull τον τίτλο στους κατασκευαστές

Η Red-Bull κατέκτησε τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο κατασκευαστών στην Formula 1, καθώς ο Μαξ Φερστάπεν είδε πρώτος την καρό σημαία, στο ιαπωνικό Grand Prix, που διεξήχθη στην πίστα της Σουζούκα.

Ο Ολλανδός «πιλότος», ο οποίος οδεύει… ολοταχώς για το τρίτο του παγκόσμιο πρωτάθλημα, επικράτησε στο 13ο GP της σεζόν από τα 16 που έχουν γίνει μέχρι στιγμής κι εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, θα κατακτήσει τον τίτλο στον αγώνα που θα γίνει στο Κατάρ (6-8 Οκτωβρίου).

Ο νεαρός οδηγός, άφησε πίσω του τις McLarens του Βρετανού, Λάντο Νόρις και του Αυστραλού, Οσκαρ Πιάστρι και λίγο μετά τον τερματισμό, δήλωσε:

«Είναι ένα απίστευτο Σαββατοκύριακο και είναι υπέροχο να κερδίζεις εδώ. Αλλά το πιο σημαντικό πράγμα, ήταν να κερδίσουμε το πρωτάθλημα κατασκευαστών, μπράβο σε όλους στο εργοστάσιο, έχουμε μια απίστευτη χρονιά».

Εκκινώντας από την pole position, μπροστά σε περισσότερους από 100.000 (!) θεατές, ο Φερστάπεν οδήγησε από την αρχή μέχρι τον τερματισμό, έναν αγώνα που χαρακτηρίστηκε από πολλές συγκρούσεις στην εκκίνηση.

Αρκετοί οδηγοί, συμπεριλαμβανομένου του Πέρες, αναγκάσθηκαν να επιστρέψουν στα πιτ για να επισκευάσουν το μονοθέσιό τους μετά από επαφή με την Mercedes του Λιούϊς Χάμιλτον. Τα πράγματα στη συνέχεια πήγαν από το κακό στο χειρότερο για τον Μεξικανό, ο οποίος τελικά «πέταξε πετσέτα» στο πρώτο τρίτο του αγώνα. Ωστόσο, ο Πέρες επέστρεψε στην πίστα στον 40ο γύρο του αγώνα (από τους 53) για να εκτίσει ποινή πέντε δευτερολέπτων που δέχθηκε, αφού κρίθηκε ένοχος για την σύγκρουση με τον Μάγκνουσεν και στην συνέχεια γύρισε στο… γκαράζ.