Μεντιτεράνι – Ολυμπιακός 10-15: Φουλ για Final 4 οι «Ερυθρόλευκες»

Η γυναικεία ομάδα πόλο του Ολυμπιακού επικράτησε της Μεντιτεράνι εκτός έδρας με 10-15 και είναι πολύ κοντά πλέον σε ένα ακόμη Final 4.

O Ολυμπιακός επικράτησε της Μεντιτεράνι με 10-15, με εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο οκτάλεπτο και είναι μία ανάσα από το Final 4 του LEN Champions League.

O Ολυμπιακός έφτασε τις 3 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια και πλέον έχει 9  βαθμούς με τη Βουλιαγμένη στη δεύτερη θέση του ομίλου με 6. Η Μεντιτεράνι έχει 3 ήττες στον όμιλο.

Ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στο Final 4, πραγματοποίησε η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν με 15-10 την Μεντιτεράνι στη Βαρκελώνη, έκαναν το «3Χ3» στον όμιλο και βρίσκονται με το… ένα πόδι στο Final 4, αφού έχουν νικήσει και τους τρεις αντιπάλους με μεγάλες διαφορές αποκτώντας τον πρώτο λόγο για την παρουσία τους στην τελική φάση της κορυφαίας διοργάνωσης.

Η ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο μέρος με σπουδαία εμφάνιση και τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο έκανε την ανατροπή και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη που την φέρνει μια… ανάσα από το Final 4. Πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στην παίκτρια παραπάνω με την Ιωάννα Χυδηριώτη, όμως στη συνέχεια οι Ισπανίδες ανέτρεψαν την κατάσταση και έφτασαν στο 3-1 μέχρι τα 4:11, χάρη στα τέρματα των Μούκσι, Πέρεθ και Πρατς. Η Φωτεινή Τριχά με ωραίο σουτ από την περιφέρεια, μείωσε σε 3-2 (2:46) με την Πέρεθ να γράφει στα 11’’ το 4-2, το οποίο ήταν το σκορ του 1ου οκταλέπτου. Στα πρώτα λεπτά του 3ου οκταλέπτου, η Μεντινεράνι ξέφυγε με +3 με την Μούκσι να σκοράρει από την περιφέρεια (6:28), αλλά η Ελευθερία Πλευρίτου με δυο δικά της διαδοχικά γκολ, το πρώτο με πέναλτι και το δεύτερο στην παίκτρια παραπάνω, μείωσε στο ελάχιστο τη διαφορά για το 5-4 στα 48’’. Ακολούθησε το γκολ της Γκρανέρο από τη θέση του φουνταριστού (10’’), με την Ξενάκη να σκοράρει στην εκπνοή από την περιφέρεια γράφοντας το 6-5 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Θρυλική ανατροπή με σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο μισό! Με το δεύτερο προσωπικό τέρμα της Ιωάννης Χυδηριώτη, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στα 7:07 της τρίτης περιόδου σε 6-6, όμως στη συνέχεια η Πέρεθ με δυο διαδοχικά γκολ έδωσε τον «αέρα» του +2 στην ομάδα της γράφοντας το 8-6 στα 6:19. Οι «ερυθρόλευκες» στην επόμενη επίθεση μείωσαν με την Ελευθερία Πλευρίτου σε 8-7 και σε λιγότερο από έξι λεπτά κατάφεραν όχι μόνο να επιστρέψουν αλλά να περάσουν και μπροστά για πρώτη φορά μετά το 0-1 της Χυδηριώτη. Η Χυδηριώτη ήταν αυτή που ισοφάρισε σε 8-8 (4:20), για να δώσει η Τριχά το προβάδισμα με 8-9 στα 2:36. Η Εσπαρ ισοφάρισε προσωρινά σε 9-9, όμως η συνέχεια ανήκε εξ’ ολοκλήρου στον Ολυμπιακό, ο οποίος ξέφυγε με δυο γκολ μετά τα τέρματα των Σιούτη (1:01), Ελευθεριάδου (0:21) φτάνοντας στο 9-11 στη λήξη της 3ης περιόδου.

Και η τελευταία περίοδος ήταν «ερυθρόλευκη» με τον Θρύλο να κυριαρχεί και με το επιμέρους 4-1 να φάνει στο τελικό 15-10, μέσα στη Βαρκελώνη! Η Ελευθεριάδου και η Χυδηριώτη σκόραραν άλλες δυο φορές σερί ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 13-9 υπέρ του Θρύλου, έως τα 5:43. Η Μορόν Μείωσε σε 10-13 στα 4:44, όμως τα τέρματα των Τριχά και Μυριοκεφαλιτάκη διαμόρφωσαν το τελικό 15-10, με το οποίο έφυγε πανηγυρικά ο Θρύλος από την Ισπανία, έχοντας πετύχει την τρίτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-3, 3-6, 1-4.

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Χυδηριώτη (π/π., 7:09), 1-1 Μούκσι (περιφέρεια, 5:42), 2-1 Μορένο Πέρεθ (περιφέρεια, 4:45), 3-1 Πρατς (περιφέρεια, 4:11), 3-2 Τριχά (περιφέρεια, 2:46), 4-2 Μορένο Πέρεθ (π/π., 0:11)
2ο οκτάλεπτο: 5-2 Μούκσι (περιφέρεια, 6:28), 5-3 Ελευθερία Πλευρίτου (πέναλτι, 4:54), 5-4 Ελευθερία Πλευρίτου (παίκτρια παραπάνω, 0:48), Γκρανέρο 6-4 (φουνταριστό, 0:10), 6-5 Ξενάκη (περιφέρεια, 0:01)
3ο οκτάλεπτο: 6-6 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 6:07), 7-6 Μορένο Πέρεθ (περιφέρεια, 6:52), 8-6 Μορένο Πέρεθ (περιφέρεια, 6:19), 8-7 Ελευθερία Πλευρίτου (περιφέρεια, 6:02), 8-8 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 4:20), 8-9 Τριχά (περιφέρεια, 2:36), 9-9 Εσπάρ (παίκτρια παραπάνω, 1:21), 9-10 Σιούτη (περιφέρεια, 1:11), Ελευθεριάδου 9-11 (περιφέρεια, 0:21)
4ο οκτάλεπτο: 9-12 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 7:12), 9-13 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 5:43), 10-13 Μορόν (περιφέρεια, 4:44), 10-14 Τριχά (περιφέρεια, 4:27), 10-15 Μυριοκεφαλιτάκη (περιφέρεια, 2:42)

Ολυμπιακός (Δημήτρης Κραβαρίτης): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 4, Ελευθεριάδου 2, Τριχά 3, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Σάντα, Βασιλική Πλευρίτου, Δρακοτού, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Κωνσταντοπούλου

Μεντιτεράνι: Χιμένεθ Πέρεζ, Φαν ντερ Βέιντεν, Μορόν, Ριβέρο, Χάμπο, Μορένο Πέρεθ 1, Εσπάρ, Πρατς 1, Βιλαντότ, Αλμέιδα, Μούκσι 1, Γκρανέρο, Ντίαζ