Βερόνα – Ολυμπιακός 7-6

Οι Ερυθρόλευκοι στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου έχαναν με 6-3 από τη Βερόνα, στο τέταρτο τα έδωσαν όλα και ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσαν σε 7-6, αλλά δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα, στην πρεμιέρα του Champions League.

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Len Champions League ο Ολυμπιακός, με τους Ερυθρόλευκους να γνωρίζουν την ήττα στην Ιταλία από τη Βερόνα  με 7-6. Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου ξύπνησαν αργά και παρά την υπερπροσπάθεια που έκαναν στο τέταρτο οκτάλεπτο δεν κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στις τρεις πρώτες περιόδους και προηγήθηκαν με 6-3. Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο οκτάλεπτο έκανε την αντεπίθεσή του και ένα λεπτό πριν το τέλος μείωσε σε 7-6, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το αποψινό παιχνίδι.

Οι Ερυθρόλευκοι πλήρωσαν το κακό τους ποσοστό στον παίκτη παραπάνω, αλλά και το γεγονός ότι ακόμα δεν βρίσκονται στο κατάλληλο επιθυμητό επίπεδο. Οι Ιταλοί από την άλλη, βρήκαν τα κενά στην άμυνα των Πειραιωτών, εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι οι πρωταθλητές Ευρώπης είναι ακόμα ανέτοιμοι και πήραν τη νίκη. Αξίζει να σημειώσουμε ότι αυτό ήταν το τρίτο ευρωπαϊκό ματς που δίνει η Βερόνα, καθώς ξεκίνησε την περιπέτειά της από τα προκριματικά, ενώ για τον Ολυμπιακό ήταν μόλις το πρώτο.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-0, 0-1, 1-3

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ντι Σόμμα (περιφέρεια, 5:54), 1-1 Φουντούλης (π/π, 5:19), 1-2 Μουρίκης (π/π, 2:05), 2-2 Νταμόντε (π/π, 0:02)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Μιράρτσι (περιφέρεια, 6:52), 4-2 Ντράσοβιτς (π/π, 4:13), 5-2 Νταμόντε (π/π, 3:12), 6-2 Ντράσοβιτς (π/π, 0:32)

3ο οκτάλεπτο: 6-3 Μπούσλιε (π/π, 0:41)

4ο οκτάλεπτο: 6-4 Φουντούλης (πέναλτι, 7:15), 7-4 Ντι Σόμα (περιφέρεια, 6:49), 7-5 Ομπράντοβιτς (π/π, 2:30), 7-6 Γούνας (περιφέρεια, 1:00)