Σφαιροβολία : Χρυσός ο Γουόλς στο Μπέρμιγχαμ με ρεκόρ διοργάνωσης

Ο Τόμας Γουόλς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφαιροβολία του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος κλειστού στίβου που διεξάγεται στο Μπέρμιγχαμ. Ο Νεοζηλανδός αθλητής έριξε τη σφαίρα στα 22,31 μέτρα, επίδοση που αποτελεί ρεκόρ διοργάνωσης, και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Παράλληλα, υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στην διοργάνωση του Πόρτλαντ. Ο […]

Παράλληλα, υπερασπίστηκε τον τίτλο που είχε κατακτήσει πριν από δύο χρόνια στην διοργάνωση του Πόρτλαντ.

Ο Γουόλς, ο οποίος είχε επικρατήσει στο αγώνισμα και στο περυσινό Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανοιχτού στο Λονδίνο, άφησε στην δεύτερη θέση τον Γερμανό Νταβίντ Στορλ, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Τσέχος Τόμας Στάνεκ. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δύο αθλητές είχαν την ίδια επίδοση, ωστόσο ο Στορλ πήρε το ασημένιο μετάλλιο, καθώς είχε καλύτερη δεύτερη προσπάθεια (21,18 έναντι 21,12 του Στάνεκ).