Χάλκινος ο Τσιάμης στο τριπλούν!

Σπουδαία επιτυχία από τον 36χρονο αθλητή που έφερε στην Ελλάδα το έκτο της μετάλλιο στην διοργάνωση.

Συνεχίζονται οι επιτυχίες από τους Έλληνες αθλητές στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου του Βερολίνου. Ο Δημήτρης Τσιάμης με άλμα 16,78μ. κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν, σε ηλικία 36 ετών! Το χρυσό μετάλλιο πανηγύρισε ο Νέλσον Εβόρα από την Πορτογαλία με επίδοση στα 17,10μ., ενώ το ασημένιο κατέληξε στα χέρια του Αλέξις Κοπέλο Αζερμπαϊτζάν με άλμα στα 16,93μ.

Ο Τσιάμης, ξεκίνησε τον αγώνα του με άλμα στα 16,55μ., δείχνοντας από την αρχή οτι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Η δεύτερη προσπάθειά του ήταν άκυρη, ωστόσο η τρίτη ήταν και εκείνη που του έδωσε το μετάλλιο, όταν και «πέταξε» στα 16,78μ. Μετά την ολοκλήρωση των τριών πρώτων προσπαθειών, ο Ελληνας αθλητής βρισκόταν ήδη στην τρίτη θέση, με πρώτο τον Κοπεγιο με 16,93 μ και δεύτερο τον Εβορα με 16,86 μ.

Στη συνέχεια στην 4η προσπάθεια ο Τσιάμης είχε άλμα στα 16,48μ. ενώ είχε το 5ο του άλμα ήταν άκυρο. Η τελευταία του επίδοση κυμάνθηκε χαμηλά, στα 16,13μ. όταν όμως είχε ήδη εξασφαλίσει το χάλκινο μετάλλιο.

Να σημειώσουμε ότι αυτό το μετάλλιο ήταν το πρώτο της καριέρας του, που ήρθε με την κορυφαία του επίδοση για φέτος.