Χρυσό μετάλλιο με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο ο Τεντόγλου (pic & vid)

O Μίλτος Τεντόγλου με εκπληκτική προσπάθεια και άλμα στα 8.38μ. κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο, κατέκτησε κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Στίβου.

Απίθανος Μίλτος Τεντόγλου! Ο 20χρονος Έλληνας αθλητής αναδείχθηκε Πρωταθλητής Ευρώπης στον κλειστό στίβο στη διοργάνωση που διεξάγεται στην Γλασκώβη και μάλιστα το πέτυχε με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο για φέτος.

Ο Τεντόγλου που πήγε στη διοργάνωση με ρεκόρ 8.23 μέτρα (προηγούμενο πανελλήνιο ρεκόρ, το ίδιο είχε και ο Λούης Τσάτουμας από το 2014), στο πέμπτο του άλμα απογειώθηκε στα 8.38 μέτρα και πέρασε τον Σουηδό, Νίλσον Μόλντερ ο οποίος με άλμα στα 8.17μ. ήταν μπροστά του μέχρι τότε.

Τελικά ο Σουηδός κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο ενώ το χάλκινο ο Στραχίνια Γιοβάντσεβιτς με άλμα στα 8.03 μέτρα που είναι νέο ρεκόρ Σερβίας για τον κλειστό στίβο.

Το 8.38 του Τεντόγλου είναι η καλύτερη επίδοση στο αγώνισμα για φέτος παγκοσμίως ενώ είναι φυσικά και πανελλήνιο ρεκόρ κλειστού στίβου.