Roland Garros : Στον 3ο γύρο ο Βαβρίνκα

Ο Στάνισλας Βαβρίνκα νίκησε τον Ντόμινικ Κέπφερ και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros.

Ο Στάνισλας Βαβρίνκα προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Roland Garros δείχνοντας για μία ακόμη φορά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση.

Ο Ελβετός νίκησε τον Ντόμινικ Κέπφερ με 6-3, 6-2, 3-6, 6-1 σε έναν αγώνα που διήρκεσε 2 ώρες και 10 λεπτά.

Ο Γερμανός έκανε πολύ καλή προσπάθεια για να γίνει ανταγωνιστικός αντίπαλος και αυτό φάνηκε ειδικά στο τρίτο σετ ωστόσο ο Βαβρίνκα ήταν καλύτερος και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Το No16 του ταμπλό είχε νικήσει στον πρώτο γύρο με εμφατικό τρόπο τον Άντι Μάρεϊ δείχνοντας ότι μπορεί να προσαρμοστεί πολύ καλά στο περιβάλλον του αγώνα.

Στην επόμενη φάση, αντίπαλός του θα είναι ο νικητής του αγώνα Νισιόκα-Γκαστόν.

Νωρίτερα ο Τέιλορ Φριτζ είχε νικήσει με 3-0 σετ τον Ράντου Άλμποτ και θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον νικητή του αγώνα Σονέγκο-Μπούμπλικ.