Τα συγχαρητήρια στον Μεντβέντεφ από τον κόσμο του Τένις (pics)

Ο Ντανίλ Μεντβέντεφ επικράτησε χθες του Νόβακ Τζόλοβιτς στον τελικό του US Open, παίρνοντας το πρώτο του Grand Slam και αστέρες του τένις έσπευσαν να τον συγχαρούν.

Ισοπεδωτικός ήταν χθες ο Ντανίλ Μεντβέντεφ που επικράτησε του Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-0 σετ, κατακτώντας το US Open, με το αμερικανικό τουρνουά να αποτελεί τον πρώτο Grand Slam τίτλο του, αναγκάζοντας όλο τον κόσμο να υποκλιθεί.

Ενεργοί αλλά και πρώην αθλητές εξέφρασαν τα συγχαρητήριά τους στο Ρώσο στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης για την τεράστια νίκη που πέτυχε μετά από 2 ώρες και 17 λεπτά αγώνα. Ο Ροντ Λέιβερ «άνοιξε πρώτος το χορό» για να ακολουθήσουν πολλοί άλλοι , με τους Άντι Ρόντικ, Ντομινικ Τιμ, Γκαμπριέλα Σαμπατίνι, Μπόρις Μπέκερ, Χουάν Μαρτίν Ντελ Πότρο και Μπιλι Τζιν Κινγκ να βρίσκονται ανάμεσά τους.

Ο Μεντβέντεφ με αυτή τη νίκη στέρησε στον «Νόλε» την ευκαιρία να ολοκληρώσει το Calendar Grand Slam.