Μαρία Σάκκαρη – Ιγκα Σβιάτεκ 2-0 (vids)

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) της Ίγκα Σβιάτεκ και έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στο WTA Finals.

Η Μαρία Σάκκαρη πέτυχε ιστορική νίκη καθώς επικράτησε με 2-0 σετ (6-2, 6-4) της Ίγκα Σβιάτεκ στην πρεμιέρα του WTA Finals και έκανε αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου περνούν οι δύο πρώτες κάθε γκρουπ.

Η Ελληνίδα τενίστρια θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τη νικήτρια του αγώνα Σαμπαλένκα-Μπαντόσα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live και τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Παρότι βρέθηκε πίσω στο 1ο σετ (0-1), η Σάκκαρη έδειξε αντίδραση και παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο στη συνέχεια, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-2 σε 32 λεπτά.

Η Μαρία βρέθηκε πίσω στην αρχή του 2ου σετ αλλά ισοφάρισε γρήγορα σε 1-1. Στο 3ο γκέιμ, η Σάκκαρη βρέθηκε δύο φορές κοντά στο μπρέικ αλλά δεν τα κατάφερε, με τη Σβιάτεκ να κρατάει το σερβίς της και να κάνει το 2-1.

Η Μαρία έκανε καλό σερβίς ισοφάρισε σε 2-2, αλλά η Πολωνή προηγήθηκε στη συνέχεια με 3-2. Η Ελληνίδα αθλήτρια ισοφάρισε σε 3-3 και έκανε το μπρέικ μετά από λάθος της Σβιάντεκ (4-3). Το 5-3 ήρθε εύκολα, η Πολωνή έμεινε ζωντανή μειώνοντας σε 5-4 αλλά η Σάκκαρη έφτασε στη νίκη με 6-4, με τη Σβιάτεκ στο τέλος να λυγίζει από την πίεση και να ξεσπάει σε κλάματα.