Αποχαιρέτησε πρόωρα το Σινσινάτι η Σάκκαρη (1-2)

Η Μαρία Σάκκαρη ηττήθηκε από την Καρολίνα Γκαρσία (1-2) και έμεινε εκτός πρόωρα από το τουρνουά του Σινσινάτι.

Σε μια αναμέτρηση που διήρκησε 2 ώρες και 18 λεπτά, η Γκαρσία επικράτησε της Σάκκαρη με 2-1 σετ (7-6, 6-7, 6-1) και θα συνεχίσει την πορεία της στο Σινσινάτι, όπου ξεκίνησε από τα προκριματικά και βρίσκεται στους «16».

Η Γαλλίδα ήταν πολύ καλή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το σερβίς της να της δίνει μεγάλη ώθηση. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρα μπορεί να βρήκε 17 άσους, όμως δεν είχε απαντήσεις στα φοβερά σερβίς της Γκαρσία, κάτι το οποίο έπαιξε σημαντικό ρόλο.

Αυτή ήταν η 3η ήττα σε 4 ματς στην αμερικανική hardcourt season για τη Σάκκαρη, η οποία είχε γνωρίσει την ήττα και στην πρεμιέρα του Σαν Χοσέ.

Όσον αφορά την Γκαρσία, θα αντιμετωπίσει μια εκ των Καρολίνα Πλίσκοβα και Ελίς Μέρτενς, για την είσοδο στα προημιτελικά.