Τρομερή Σάκκαρη, έστειλε την Ελλάδα στον τελικό του Περθ

Εξαιρετική εμφάνιση από τη Μαρία Σάκκαρη, που επικράτησε της Μέρτενς (2-0), με την Ελλάδα να συνεχίζει στο τουρνουά.

Η Μαρία Σάκκαρη μετέτρεψε σε… περίπατο την αναμέτρηση με την Ελίζ Μέρτενς και η Ελλάδα παραμένει στο τουρνουά. Η 27χρονη τενίστρια επικράτησε με 2-0 (6-1, 7-5 σε 1 ώρα και 23 λεπτά) και έκανε το 2-1 για την χώρα μας στη σειρά.

Μετά και το σημερινό αποτέλεσμα, η Ελλάδα εξασφάλισε την πρόκριση στον τελικό των ομίλων του Περθ (αύριο 4/1 το tie) όπου περιμένει Κροατία ή Γαλλία, με φόντο τα ημιτελικά της διοργάνωσης που θα διεξαχθούν στο Σίδνεϋ.

Ψύχραιμη και αποφασισμένη από την αρχή του αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη έκανε τη… δουλειά για την «γαλανόλευκη» στο United Cup.

Με εξαίρεση τα πρώτα δύο game στο ματς που δυσκολεύτηκε στο σερβίς (τελικά κατέληξε να έχει 7 άσους στο ματς), η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια ήταν απόλυτη κυρίαρχος. Υπέπεσε σε μόλις τέσσερα λάθη στο πρώτο σετ (17 η Μέρτενς), ενώ είχε προβάδισμα με break στο 4-3 του δεύτερου σετ. Βρέθηκε να χάνει με 5-4 από την Βελγίδα στο δεύτερο σετ, ωστόσο ένα σερί 11 πόντων της χάρισε τη νίκη και την πρόκριση της χώρας μας.