Τσιτσιπάς – Γκοφέν 2-0: Μέγας Τσιτσιπάς, την Ελλάδα οδηγεί!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε εύκολα τον Γκοφέν και ισοφάρισε σε 1-1 για την Ελλάδα κόντρα στο Βέλγιο στο United Cup

Μια νίκη μακριά από την πρόκριση στα νοκ-άουτ του United Cup είναι πλέον η Ελλάδα! Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε πολύ εύκολα με 2-0 σετ (6-3, 6-2) τον Νταφίντ Γκοφέν και ισοφάρισε σε 1-1 για την Εθνική μας κόντρα στο Βέλγιο.

Σε 1 ώρα και 18 λεπτά «καθάρισε» ο Στεφ. Η Ελλάδα στα τρία αυριανά ματς θέλει μόλις μία νίκη για να προκριθεί στα νοκ-άουτ του United Cup.

Ο Τσιτσιπάς μέτρησε 12 άσους στο ματς σε ένα τέλειο ματς όσον αφορά το σερβίς του και πλέον η Μαρία Σάκκαρη είναι έτοιμη να «σφραγίσει» την πρόκριση τα ξημερώματα κόντρα στην Μέρτενς.

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗ LIVE ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Από την αρχή του πρώτου σετ ο Στεφ πήρε το προβάδισμα με love service game και έκτοτε δεν το έχασε ξανά, κατακτώντας με απίθανο σερβίς το πρώτο σετ με 6-3. Στο δεύτερο σετ ο Γκοφέν έδειξε στην αρχή να είναι πιο ανταγωνιστικός, προηγήθηκε με 2-1, αλλά στη συνέχεια ο Τσιτσιπάς έκανε δύο break κράτησε με σχετική άνεση το σερβίς του και επικράτησε τελικώς με 6-2!