Τζόκοβιτς – Σίνερ 1-2: «Λύγισε» τον Σέρβο και έκανε το 2Χ2

Ο Γιάνικ Σίνερ επικράτησε με 2-1 σετ του Νόβακ Τζόκοβιτς για τον δεύτερο αγώνα του Green Group του ATR Finals.

Ο Γιάνικ Σίνερ ήταν εξαιρετικός καθώς επικράτησε του Νόβακ Τζόκοβιτς με 2-1 σετ και πέτυχε τη δεύτερη του νίκη, μετά από αυτή κόντρα στον Τσιτσιπά, σε ισάριθμα παιχνίδια στο Green Group του ATP Finals.

Στο πρώτο σετ έγιναν δύο break points στη σειρά με αποτέλεσμα οι δύο τενίστες να είναι ισόπαλοι με 4-4. Ωστόσο ο Ιταλός ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα με 6-5 και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους επικράτησε εύκολα του Νο1 της κατάταξης στο πρώτο «σκέλος».

Με όπλο το σερβίς του ο Τζόκοβιτς κατάφερε να φτάσει το δεύτερο σετ στο tie break εκεί όπου έστω και δύσκολα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1.

Όπως και στην υπόλοιπη αναμέτρηση, έτσι και τώρα οι δύο τενίστες βρίσκονταν σώμα με σώμα καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ που οδηγήθηκε ξανά στο tie break. Ο Σίνερ εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και με πέντε συνεχόμενους πόντους έκανε το 2-1 και παράλληλα το 2Χ2 στον όμιλό του.

Ο Ιταλός θα αντιμετωπίσει τον Χόλγκερ Ρούνε, ενώ ο Τζόκοβιτς θα παίξει απέναντι στον αδιάφορο Χούμπερτ Χουρκάτς.