Δυσκολεύτηκε αλλά πήρε την πρόκριση ο Φέντερερ

Ο Ρότζερ Φέντερερ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Φερνάντο Βερδάσκο ( 6-3, 3-6, 6-3) και να πάρει την πρόκριση για τα προημιτελικά του Dubai Tennis Championships.

Μπορεί να ζορίστηκε αλλά τελικά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στους «8» του Dubai Tennis Championships ο Ρότζερ Φέντερερ, επικρατώντας με 6-3, 3-6, 6-3 του Φερνάντο Βερδάσκο.

Ο Ελβετός τενίστας τα βρήκε αρκετά σκούρα κόντρα στον Ισπανό, ο οποίος ήταν φανταστικός στο δεύτερο σετ ενώ στο τρίτο πάλεψε μέχρι τέλους για τη νίκη. Ωστόσο, η κλάση του King Roger εμφανίστηκε στο τρίτο σετ, όπου σημείωσε το καθοριστικό μπρέικ στο έβδομο γκέιμ και στη συνέχεια σέρβιρε με επιτυχία για την πρόκριση, σε έναν αγώνα που κράτησε συνολικά 94 λεπτά.

Με αυτήν την πρόκριση, ο Φέντερερ εξασφαλίζει την άνοδό του στο Νο.6 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ αν φτάσει μέχρι τον τελικό θα σκαρφαλώσει στο Νο.5.

Ο επόμενος αντίπαλός του είναι ο Ούγγρος Μάρτον Φούκσοβιτς, που επιβλήθηκε με 6-4, 6-2 του Γερμανού Γιαν Λέναρντ Στρουφ.