Στα ημιτελικά του US Open ο Ναδάλ!

Στον 33ο ημιτελικό Grand Slam και 8ο στο US Open προκρίθηκε ο Ράφα Ναδάλ επικρατώντας του Ντιέγκο Σβάρτσμαν με 3-0.

Ο Ράφα Ναδάλ νίκησε με 3-0 σετ τον Ντιέγκο Σβάρτσμαν και θα παίξει στον 33ο ημιτελικό του με τον Μπερετίνι για την πρόκριση στον τελικό ενός ακόμα γκραν σλαμ.

Ο Ισπανός τενίστας κέρδισε στον προημιτελικό με 6-4, 7-5, 6-2 τον Αργεντινό, που στάθηκε εξαιρετικά στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να πάρει σετ και να βάλει δύσκολα στον θρύλο του τένις.

Ο αγώνας είχε διάρκεια 2.46′. Ο Ναδάλ είχε 35-26 winners, 5-4 άσους, 39-37 αβίαστα λάθη και 1-3 διπλά. Τα μπρέικ πόιντ ήταν 7/13 για τον Ράφα και 4/10 για τον Ντιέγκο ενώ ο νικητής πήρε 100 πόντους και ο ηττημένος 83.

Επόμενος αντίπαλος για τον Ναδάλ στον ημιτελικό της Παρασκευής θα είναι ο νεαρός Ιταλός Ματέο Μπερετίνι ενώ θυμίζουμε ότι στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν ο Μεντβέντεφ με τον Ντιμιτρόφ.