Ολυμπιακός – Ταργκόβιστε 2-3

Σε έναν αγώνα θρίλερ, ο Ολυμπιακός έχανε με 2-0 σετ, ισοφάρισε σε 2-2 και έχασε στο tie break δύσκολα με 3-2 στο πρώτο ματς κόντρα στην Ταργκόβιστε για τη φάση των 16 του Challenge Cup.

Οι παίκτριες του Κοβάσεβιτς μπήκαν πολύ μουδιασμένες στην αναμέτρηση και έχασαν το πρώτο σετ από τις Ρουμάνες με 25-18. Στο δεύτερο σετ η κατάσταση βελτιώθηκε αρκετά. Ο Ολυμπιακός μάλιστα έφτασε μια ανάσα από την κατάκτησή του αλλά έχασε τέσσερα (!!!) set point, με αποτέλεσμα η Ταργκόβιστε να κάνει το 2-0 παίρνοντας το σετ με 27-25.

Η συνέχεια όμως ήταν πολύ διαφορετική στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη». Οι ερυθρόλευκες βελτίωσαν πολύ την υποδοχή με αποτέλεσμα να είναι πιο αποδοτικές στην επίθεση. Κάπως έτσι έκαναν το 2-1 στα σετ δια περιπάτου νικώντας με 25-16. Εικόνα καρμπόν και το 4ο σετ. Η ψυχολογία πλέον είχε γυρίσει με τις γηπεδούχους και όλα πήγαιναν ρολόι. Ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα μια διαφορά 5 πόντων (14-9) την οποία διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του σετ χωρίς πρόβλημα για το τελικό 25-16 που έστειλε το ματς (2-2 στα σετ) στη διαδικασία του tie break.

Στο 5ο και κρίσιμο σετ οι ερυθρόλευκες έκαναν ένα γρήγορο 3-0 και πήραν σημαντικό προβάδισμα. Οι Ρουμάνες απάντησαν και πήραν μάλιστα το προβάδισμα με 7-6. Από εκεί και πέρα οι δυο ομάδες συμβάδιζαν με το προβάδισμα να αλλάζει δυο φορές… χρώμα και τελικά η μπίλια να κάθεται στις φιλοξενούμενες. Η Ταργκόβιστε κέρδισε με 15-13 και 3-2 στα σετ, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα ενόψει του επόμενου ματς στη Ρουμανία μεταξύ των δύο ομάδων, που θα κρίνει και την πρόκριση στη φάση των 8 του CEV Challenge Cup.