Γ.Σ Ηλιούπολης – ΑΟΦ Πορφύρας 3-0

Καθαρές νίκες με 3-0 σετ πήραν Ηλιούπολη και Μαρκόπουλο επικρατώντας των Πορφύρα και Κορίνθου αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι η Ηλιούπολη πήρε την τρίτη της συνεχόμενη νίκη παρότι βρήκε σθεναρά αντίσταση από την ομάδα του Πειραιά η οποία αναζητά την νίκη από την 9η αγωνιστική. Ειδικά στο τρίτο σετ ο Πορφύρας πάλεψε με νύχια και με δόντια ωστόσο στο φινάλε όπως και σε κάθε σετ η Ηλιούπολη που έφτασε τους 20 βαθμούς ήταν ψύχραιμη και πήρε έτσι το τρίτο συνεχόμενο τρίποντο. Πρώτη σκόρερ για τις γηπεδούχους η πολύπειρη Σία Τοτσίδου, ενώ 13 πόντους για τον Πορφύρα είχε η Μάρα Ράπτη.

Τα σετ: 25-22, 25-21, 26-24

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Αργυρίου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Κωνσταντίνου 15 (15/44 επ., 38% υπ.), Λάβδα 1 (μπλοκ), Λιάγκη 6 (6/19 επ.), Μελετιάδη 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 23 (21/37 επ., 2 άσσοι, 55% υπ.) / Σκυθιώτη (λ, 48% υπ.), Τσαβαλιά, Χατζηγρηγορίου.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Πανδής): Δραγουμάνου 11 (8/27 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ.), Κομλένοβιτς 11 (10/22 επ., 1 άσσος), Κωνσταντέλου 4 (2/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράπτη 13 (12/28 επ., 1 άσσος, 100% υπ.), Φωτεινού 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Χατζηπέτρου 1 (1/2 επ.) / Λιάρου (λ, 14% υπ.), Θαλασσινο

ΑΣΠ Κόρινθος – ΑΟ Μαρκόπουλου 0-3

Η Κόρινθος μπορεί να ήταν ανταγωνιστική κόντρα στο Μαρκόπουλο όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν μια πολύτιμη νίκη, μόλις την δεύτερη φτάνοντας του οκτώ βαθμούς! Οι παίκτριες του Κώστα Σωτηρόπουλου με κορυφαία την Νικολογιάννη (που έφτασε τους 22 πόντους) έφτασαν την σημερινή τους αντίπαλο. Στους 6 πόντους η πρώτη σκόρερ για την Κόρινθο Γέιζελ.

Τα σετ: 23-25, 22-25, 17-25