Μίλωνας – Παναθηναϊκός 3-1

Ο Μίλωνας επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού για την 10η αγωνιστική της Volleyleague και επέστρεψε στις νίκες μετά από 3 αγωνιστικές. Στη δεύτερη θέση παρέμειναν οι «πράσινοι» με 29 βαθμούς.

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Μίλωνας που επικράτησε με 3-1 σετ απέναντι στον Παναθηναϊκό για τη 10η αγωνιστική της Volleyleague, αφήνοντας τους «πράσινους» στη δεύτερη θέση με 20 βαθμούς.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση βάζοντας πολύ δύσκολα στους Πρωταθλητές και πλέον βρίσκονται στην 5η θέση με 8 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 6-10, ο Μίλωνας έκανε όμως την ανατροπή περνώντας μπροστά με 15-14 και 19-17 στη συνέχεια. Ο Ράπτης ισοφάρισε σε 20-20 για τον Παναθηναϊκό, αλλά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-22.

Ο Μίλωνας προηγήθηκε με 11-8 στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, το «Τριφύλλι» μείωσε στους 3 (13-10) αλλά οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα πήραν διαφορά 7 πόντων (18-11) και με 25-17 έκανε το 2-0 στα σετ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα και στο τρίτο σετ με 8-4 στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και πέρασε μπροστά με 13-14, πήγε τη διαφορά στους πέντε πόντους (18-23) και με 20-25 μείωσε σε 2-1 στα σετ.

Παρότι είχε την ψυχολογία με το μέρος του, ο Παναθηναϊκός δεν πατούσε καλά στο τέταρτο σετ, με τον Μίλωνα να προηγείται 7-2, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση (7-7) με τον Ρανγκέλ.

Οι γηπεδούχοι πήραν μικρό προβάδισμα με 13-10, αλλά οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και ισοφάρισαν σε 18-18. Ο Μίλωνας προηγήθηκε στη συνέχεια με 23-18 και με 25-20 έφτασε στο 3-1 σετ και πανηγύρισε μια σημαντική νίκη.

Τα σετ: 25-22, 25-17, 20-25, 25-20