Ο ΠΑΟΚ τη νίκη, ο Ολυμπιακός την κούπα (3-2)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στην Πυλαία σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, με τους Ερυθρόλευκους όμως να πανηγυρίζουν την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στην Πυλαία, για την 3η αγωνιστική των πλέι οφ της Volleyleague.

Ένα παιχνίδι, το οποίο ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, καθώς οι Ερυθρόλευκοι νωρίτερα είχαν κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα, μετά το αποτέλεσμα στο Φοίνικας – Παναθηναϊκός.

Οι Πειραιώτες πανηγύρισαν στην Πυλαία το 30ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους και ο Δικέφαλος του Βορρά την πρώτη του φετινή νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό. Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη ήττα σε 17 ματς για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού, που αγωνίστηκε από τα μέσα του τρίτου σετ και έπειτα χωρίς τον Οκολιτς, ο οποίος τραυματίστηκε και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 1-0 και 2-1, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και τις δύο φορές (1-1, 2-2) και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί οι γηπεδούχοι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι και με 15-12 πήραν τη νίκη.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Στο τελευταίο κομμάτι του σετ ο Ολυμπιακός, όμως, ανέβασε την απόδοσή του και με 25-23 έκανε το 1-0. Στο δεύτερο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει από την αρχή το προβάδισμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 16-12 και λίγο αργότερα έκαναν το 25-20, με τους Ασπρόμαυρους να ισοφαρίζουν σε 1-1 το παιχνίδι. Στο τρίτο ο Ολυμπιακός κυριάρχησε και έφτασε με σχετική ευκολίας το 2-1.

Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 15-7 και στη συνέχεια με 18-10, με την ομάδα του Καζάζη λίγο αραγότερα να φτάνει στο 25-17. Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 24-23 και είχε την επίθεση για να τελειώσει το ματς, αλλά το μπλοκ του ΠΑΟΚ έφερε το σετ στα ίσια (24-24), με τον Δικέφαλο στη συνέχεια να κάνει το 27-25 και να ισοφαρίζει εκ νέου το παιχνίδι.

Στη ρώσικη ρουλέτα του τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 8-5 και 11-8, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 15-12 και στη νίκη με 3-2.

Τα σετ: 3-2 σε 2.19. 23-25 (31’), 25-20 (27’),  17-25 (27’), 27-25 (37’), 15-12 (17’)