Φοίνικας Σύρου – ΠΑΟΚ 1-3

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Φοίνικα στη Σύρο για την 5η αγωνιστική των play offs της Volley League και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από τη Σύρο, επικρατώντας με 3-1 σετ του Φοίνικα για την 5η αγωνιστική των play offs της Volley League και προσπέρασε τον Παναθηναϊκό στη μάχη που δίνουν οι δύο ομάδες για την κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Οι Συριανοί, οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει ήδη τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, αγωνίστηκαν με αρκετές αλλαγές ενόψει του αγώνα με τη Βέροια στο Λιγκ Καπ, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει εύκολα στη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς, προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους (12-20) και έκανε εύκολα το 1-0 στα σετ (15-25). Ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο σετ, προηγήθηκε 19-15 και έφτασε στο 1-1 (25-20).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στη συνέχεια, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Φοίνικα και πήραν εύκολα τα άλλα δύο σετ, φτάνοντας στη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 15-25, 25-20, 18-25, 15-25