Ελλάδα-Σερβία 2-3 – Και είμαστε ακόμα ζωντανοί (vid)

Φοβερή εμφάνιση από την Εθνική μας, η οποία κοίταξε στα μάτια την Σερβία, έχασε όμως με 3-2 σετ και έχει ακόμα ελπίδες πρόκρισης

Οι διεθνείς μας μπήκαν στο παιχνίδι κόντρα στους Σέρβους με την πλάτη στον τοίχο. Οι τρεις σερί ήττες είχαν ελαχιστοποιήσει όποιες ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση, όμως οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μπήκαν στο παρκέ θέλοντας να κάνουν το παιχνίδι τους.

Η Εθνική κυνηγούσε είτε την νίκη, είτε την ήττα στο tie break για να πάρουν τον βαθμό, απέναντι στην τελευταία κάτοχο του Ευρωπαικού πρωταθλήματος, Σερβία. Για να έρθει η πρόκριση θα πρέπει αρχικά το Βέλγιο να ηττηθεί σήμερα από την Ουκρανία, με 0-3 ή 1-3, και στη συνέχεια το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πάρει τη νίκη κόντρα στους Πορτογάλους με 3-0, ματς που ολοκληρώνει τον πρώτο όμιλο το βράδυ της Τετάρτης. Έτσι, θα έχουμε τριπλή ισοβαθμία μεταξύ Βελγίου, Ελλάδα και Πορτογαλίας αφού μετράνε πρώτα οι νίκες και όχι οι βαθμοί που έχει συγκεντρώσει η κάθε ομάδα.

Ο αγώνας

Η αναμέτρηση ξεκίνησε τραγικά για την Ελλάδα, με τους παίκτες του Ανδρεόπουλου να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 17-8 στο 1ο σετ. Η Εθνική το πάλεψε, μείωσε σε 24-23, όμως τελικά οι Σέρβοι με καρφί του Κρισμάνοβιτς πήραν το 1ο σετ με 25-23.

Στο 2ο σετ είδαμε μακράν το ωραιότερο βόλει από τους διεθνείς μας σε όλο το τουρνουά μέχρι στιγμής. Ψυχωμένες άμυνες, εκλπηκτικές επιθέσεις και πίστη στο πλάνο του προπονητή έφεραν την ισοφάριση στα σετ με 25-22.

Το 3ο σετ θύμησε σε πολλά το 1ο, με την Ελλάδα να μένει από νωρίς πίσω στο σκορ και να βρίσκεται να κυνηγάει από την αρχή. Η Εθνική το πάλεψε αλλά τελικά έχασε το σετ με 25-16, με το μάτι των Σέρβων να «γυαλίζει», ύστερα από την απώλεια του 2ου σετ.

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το 4ο σετ του αγώνα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι- χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια του. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Ελλάδα να ισοφαρίζει 22-22 με εξαιρετικό μπλοκ του Κασαμπαλή, ενώ πέρασε και μπροστά 23-22 με κόντρα μπάλα του Ράπτη. Οι Σέρβοι έφτασαν να έχουν ματς μπολ, όμως οι ψυχωμένοι παίκτες μας δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Η εξέλιξη του σετ ήταν απαγορευτική για καρδιακούς με τις εναλλαγές στο σκορ να διαδέχονται η μία την άλλη. Η Ελλάδα βρέθηκε σε κάποιο σημείο να έχει χάσει 5 σετ μπολ, η 6η όμως ήταν και η φαρμακερή με πόντο του Βουκίδη, που διαμόρφωσε το 30-28.

Στο τάι μπρέικ η Σερβία μπήκε με διάθεση να πιέσει στο σερβίς, πράγμα που έκανε αποτελεσματικά χαλώντας την ελληνική υποδοχή. Έτσι με «όπλο» το μπλοκ πήρε από νωρίς διαφορά ασφαλείας και έκλεισε το παιχνίδι με 15-5.

Τα σετ: 3-2 (25-23, 22-25, 25-16, 28-30, 15-05) σε 133′

ΣΕΡΒΙΑ (Σλόμπονταν Κόβατς): Κοβάτσεβιτς 12 (9/17 επ., 2 άσσοι, 1μ πλοκ, 67% υπ. – 40% άριστες), Κρισμάνοβιτς 13 (11/13 επ., 2 μπλοκ), Πέριτς 14 (11/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 21% άριστες), Λούμπουριτς 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ), Ποντρασκάνιν 1 (1 μπλοκ), Τοντόροβιτς / Μαϊστόροβιτς (λ, 53% υπ. – 29% άριστες), Πέκοβιτς (λ), Όκολιτς 9 (4/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ίβοβιτς 12 (10/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 38% άριστες), Γιόβοβιτς, Ατανασίγιεβιτς 13 (10/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Παπαλεξίου 3 (3/10 επ.), Ζουπάνι 18 (17/36 επ., 1 άσσος), Πετρέας 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 13 (10/20 επ., 3 μπλοκ, 31% υπ. – 15% άριστες), Πρωτοψάλτης 24 (19/42 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. – 33% άριστες), Ζήσης (λ), Βουλκίδηγς 1 (1/3 επ.), Ανδρεόπουλος 1 (1 άσσος, 33% υπ. – 22% άριστες), Μούχλιας.