Ζοκ – Ολυμπιακός 3-2

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού μπορεί να ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από την Ζοκ στη Σερβία με 3-2 σετ, στον πρώτο αγώνα του γ’ προκριματικού γύρου του Champions League, αλλά όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό του Ρέντη (4/11, 16:30).

Δεν τα κατάφερε στη Σερβία απέναντι στη Ζοκ η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού (3-2), αλλά θα έχει την ευκαιρία την επόμενη εβδομάδα στη ρεβάνς του Ρέντη (4/11) να ανατρέψει την κατάσταση και να πάρει την πρόκριση για τους ομίλους της διοργάνωσης.

Οι παίκτριες του Κουτίνιο πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις μέχρι τον τελευταίο πόντο, αλλά «λύγισαν» στις λεπτομέρειες και πλέον για να προκριθούν θα πρέπει να κερδίσουν στον Ρέντη με 3-0 ή 3-1, ενώ εάν κερδίσουν με 3-2 η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Παρά την ήττα (16-25, 25-23, 25-19, 18-25, 15-13) οι Ερυθρόλευκες έδειξαν ότι έχουν την ποιότητα για να βρεθούν στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης και την επόμενη εβδομάδα θα παλέψουν για την ολική ανατροπή.

Οι Ερυθρόλευκες μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 8-4 στο πρώτο σετ, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν στο 16-8. Τα κορίτσια του Κουτίνιο είχαν βρει ρυθμό σε σερβίς, υποδοχή και επίθεση, με την ομάδα του μεγάλου λιμανιού να παίρνει το σετ με 25-16.

Στο δεύτερο, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν άρδην. Η σέρβικη ομάδα μπήκε στο τάραφλεξ αποφασισμένη να ισοφαρίσει και τα κατάφερε. Η Ζοκ προηγήθηκε με 8-3 και στη συνέχεια με 16-11. Οι Ερυθρόλευκες αντέδρασαν και από το -5 βρέθηκαν στο +1 (20-21), αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν το 2-0. Η σέρβικη ομάδα με 5-2 σερί έκανε το 25-23 και το 1-1 στα σετ.

Στο τρίτο σετ η Ζοκ μπήκε από την αρχή στον ρόλο του οδηγού (8-6, 16-13, 21-16) και με 25-19 έκανε την ολική ανατροπή. Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός αντέδρασε και παίζοντας με το μαχαίρι στα δόντια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 (25-18) και να στείλει το ματς σε τάι μπρέικ. Εκεί έγινε μια μεγάλη μάχη, με την Ζοκ τελικά να το παίρνει με 15-13.

Τα σετ: 16-25, 25-23, 25-19, 18-25, 15-13

1ο σετ: 4-8, 8-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 8-3, 16-11, 20-21, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19
4ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 18-25
5ο σετ: 5-4, 10-6, 12-10, 15-13

*Οι πόντοι της Ζομπ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 66 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΖΟK (Μαριγιάνα Μπόρισιτς): Πάβλοβιτς 13 (13/39 επ.), Βουτσέτσιβτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ), Βεσελίνοβιτς 1 (1/6 επ.), Ράνκοβιτς 16 (15/40 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 43% άριστες), Κέτσμαν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 54% υπ. – 32% άριστες), Μέντιτς 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ντούρνεβιτς (λ, 53% υπ. – 32% άριστες), Γκλίγκοριτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 22% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Zιλ Φερέρ Κουτίνιο): Γιώτα 11 (6/16 επ., 5 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 12 (8/16 επ., 4 μπλοκ), Σάλας 25 (25/39 επ., 52% υπ. – 41% άριστες), Μαριάνα Κόστα 14 (11/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 33% άριστες), Χριστοδούλου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 48% υπ. – 36% άριστες), Τοτσίδου (λ), Ζιώγα, Ξανθοπούλου.