Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 2-3 (vid)

Ο Δικέφαλος πήρε τη νίκη στον Ρέντη με 3-2, στο πρώτο παιχνίδι της Α' φάσης του Λιγκ Καπ βόλεϊ ανδρών – Την άλλη εβδομάδα στη Θεσσαλονίκη η ρεβάνς.

Σε ένα παιχνίδι – θρίλερ, που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο ΠΑΟΚ επικράτησε στον Ρέντη με 3-2 σετ του Ολυμπιακού και πήρε προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Λιγκ Καπ. Όλα, όμως, θα κριθούν την επόμενη Κυριακή (14/11) στο παιχνίδι που θα γίνει στη Θεσσαλονίκη.

Ο Ολυμπιακός είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της συμπρωτεύουσας, η οποία κατάφερε να πάρει τελικά τη νίκη με 3-2 σετ.

Εύκολα το πρώτο σετ

Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 5-2, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν στο 13-9. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είχε βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με τους Πειραιώτες να φτάνουν στο 16-11 και 25-11 να κάνουν το 1-0 στο παιχνίδι.

Ανατροπή από τον ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα άλλαξαν άρδην, με τον Δικέφαλο του Βορρά να ανεβάζει… στροφές και να προηγείται με 6-3 και στη συνέχεια με 13-8. Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 15-12, αλλά οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των Πειραιωτών βρέθηκαν στο +5 (16-21). Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και με επιμέρους σκορ 7-2 ισοφάρισε σε 23-23, αλλά οι Θεσσαλονικείς με δύο πόντους από τους Μπράουν και Πετρέα έκαναν το 25-23 και ισοφάρισαν σε 1-1 το παιχνίδι. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ μέχρι το 8-7, όταν ο ΠΑΟΚ πήρε τέσσερις συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκε με 11-8.

Λίγο αργότερα ο Δικέφαλος βρέθηκε στο +7 (15-22), με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 22-19, αλλά να μην μπορεί να φανεί απειλητικός απέναντι στον ΠΑΟΚ. Οι Ασπρόμαυροι παίζοντας έξυπνα έκαναν το 25-21 και το 2-1 στα σετ.

Ισοφάρισε ο Ολυμπιακός

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 6-3, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με επιμέρους 7-3 και προηγήθηκε με 10-9. Μέχρι το 14-13 οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τους Ερυθρόλευκους σε εκείνο το σημείο να πατούν… γκάζι και να φτάνουν στο 17-14. Οι Πειραιώτες είχαν βρει ρυθμό, με την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να φτάνει στο 25-18 και να ισοφαρίζει σε 2-2, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Πήρε το θρίλερ ο ΠΑΟΚ

Εκεί ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε γρήγορα με 3-0 και 7-3, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε και ισοφάρισε σε 9-9. Οι Πειραιώτες μάλιστα προηγήθηκαν με 10-9, αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έφερε τούμπα το παιχνίδι. Ο Πετρέας ισοφάρισε σε 10-10, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να παίρνει άλλους δύο πόντους και να φτάνει στο 12-10. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 12-14, αλλά ένα λάθος από τους Πειραιώτες έκανε το 15-12 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του Καλμαζίδη, που έχει το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς.

Τα σετ 2-3 (25-11, 23-25, 21-25, 25-18, 12-15)