ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-1

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο Κλειστό της Πυλαίας και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς».

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ Ολυμπιακού στο Κλειστό της Πυλαίας στον επαναληπτικό της Α’ φάσης του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλονικείς μετά τη νίκη στο Ρέντη με 3-2 σετ, επικράτησαν και στο δεύτερο ματς επί των «Ερυθρολεύκων» και θα αντιμετωπίσουν τον Μίλωνα. Η ομάδα του Άλεν Παγένκ αποδείχτηκε πιο ψύχραιμη στον αγώνα, εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία των Πειραιωτών να κρατήσουν το προβάδισμα που είχαν πάρει και πήρε τη νίκη.

Μια αναμέτρηση που μεταδόθηκε μέσω live streaming από την ΕΡΤ, ωστόσο τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν καλά για τη δημόσια τηλεόραση καθώς το stream κόλλησε από τα πρώτα λεπτά.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live της αναμέτρησης.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε από το ξεκίνημα φτάνοντας στο +5 (13-8), με τον Ολυμπιακό να αντιδρά και να μειώνει στους 2 πόντους (15-13). Ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και πήραν το 1ο σετ με 25-22.

Οι «Ερυθρόλευκοι» μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και παρότι βρέθηκαν πίσω στο ξεκίνημα (5-2, 6-3), πήραν το προβάδισμα στη συνέχεια (17-20), αλλά ο ΠΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσα (22-22), έφτασε στο διπλό σετ πόιντ (24-22) και έκανε το 2-0 στα σετ (25-23).

Οι παίκτες του Καζάζη προηγήθηκαν στο 3ο σετ με 6-4, με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο 10-10. Οι δύο ομάδες προχωρούσαν μαζί μέχρι το 16-16, με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά με 20-18, 23-22 και 23-24, με τον Δαλακούρα να δίνει το σετ στην ομάδα του και να μειώνει σε 2-1.

Στο 4ο σετ, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 10-8, ο Ολυμπιακός στη συνέχεια ισοφάρισε (10-10) και πήρε το προβάδισμα με 16-13. Ωστόσο, η ομάδα του Παγένκ ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 18-14, με τον Κουμεντάκη να ανεβάζει τη διαφορά στους 6 πόντους (20-14), με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη νίκη και την κατάκτηση του σετ με 25-18.

Τα σετ 3-1 (25-21, 25-23, 23-25, 25-18)