Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3 – «Πράσινο» το ντέρμπι

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού στον Ρέντη με 3-1 σετ και ανέβηκε στην πρώτη θέση της Volleyleague με 18 πόντους.

Στον Παναθηναϊκό κατέληξε το ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής με τον Ολυμπιακό, με τους Πράσινους να επικρατούν στο κλειστό του Ρέντη με 3-1 σετ (25-20, 21-25, 14-25, 21-25). Οι Ερυθρόλευκοι πήραν το πρώτο σετ με 25-20 και έφτασαν μια… ανάσα από το 2-0, όταν προηγήθηκαν με 20-18, αλλά οι Πράσινοι με αντεπίθεση διαρκείας γύρισαν τούμπα το παιχνίδι και επικράτησαν με 3-1.

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Ανδρεόπουλου έφτασε τους 18 βαθμούς και ανέβηκε στην πρώτη θέση, αφήνοντας την αντίστοιχη του Καζάζη στη δεύτερη θέση με 17 πόντους. Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Ρανγκέλ με 16 πόντους και έξι μπλοκ, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Ντεν Ντρις και Πρωτοψάλτης. Από τους Ερυθρόλευκους, που ηττήθηκαν για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έγκλεσκαλνς.

Καλύτερος ο Ολυμπιακός

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 13-13, όταν ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και με ένα σερί 7-1 βρέθηκε μπροστά με 20-14. Οι Πράσινοι μείωσαν σε 20-17, αλλά οι Ερυθρόλευκοι παρέμειναν συγκεντρωμένοι και με 25-20 έκαναν το 1-0.

Γύρισε το ματς ο Παναθηναϊκός

Στο δεύτερο σετ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 4-1 και λίγο αργότερα με 10-6, αλλά ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 11-10. Το σετ έγινε ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 19-17 και 20-18 και να δείχνει έτοιμος για να κάνει το 2-0. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο τα δεδομένα άλλαξαν άρδην, με τους Πράσινους να γυρίζουν από το -2 και με ένα σερί 7-1 να φτάνουν στο 25-20.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε σε 1-1 το παιχνίδι και μπήκε στο τρίτο σετ με την ψυχολογία στα ύψη. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού, με τους Ερυθρόλευκους να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα σε υποδοχή και επίθεση. Οι Πράσινοι προηγήθηκαν γρήγορα με 7-4 και στη συνέχεια με 11-5, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εύκολα στο 18-7 και λίγο αργότερα να παίρνει το σετ με 25-14.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 8-4 και στη συνέχεια με 15-9. Οι Ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 11-15 και 15-18, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά τον Παναθηναϊκό. Οι Πράσινοι βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν και με 25-21 έφτασαν στο 3-1.

Τα σετ 1-3 (25-20, 21-25, 14-25, 21-25).