Μαρκόπουλο – Παναθηναϊκός 2-3

Δύσκολη νίκη για τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο Μαρκόπουλο, με τις «πράσινες» να αφήνουν έναν βαθμό.

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Παναθηναϊκού πήρε την εκτός έδρας νίκη κόντρα στο Μαρκόπουλο με 3-2 σετ παρότι δεν έπιασε πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης. Οι «πράσινες» δυσκολεύτηκαν στο κλειστό Μαρκοπούλου, ωστόσο κατάφεραν να πάρουν την 14η σερί νίκη τους και τους δύο βαθμούς, διατηρώντας την πρωτιά στη βαθμολογία της Volleyleague.

Στο αγωνιστικό μέρος, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του πρώτου σετ με τους γηπεδούχους να το κατακτούν τελικά με 25-22. Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟ βελτίωσε την εικόνα του σε όλους τους τομείς και ισοφάρισε σχετικά εύκολα σε 1-1 σετ (17-25).

Σε ό,τι αφορά το τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να «κυνηγάει» από νωρίς στο σκορ προσπαθώντας να καλύψει τη διαφορά, η οποία όμως ξέφυγε με αποτέλεσμα να χάσει 25-19 και να βρεθεί πίσω με 2-1 σετ. Στο τέταρτο σετ το «τριφύλλι» βρήκε τον καλό του εαυτό και προηγήθηκε με 8-14 και στη συνέχεια με 10-19, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ (13-25).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε ιδανικά το πέμπτο σετ και προηγήθηκε με 0-4 κι εν συνεχεία με 1-8, μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Παρότι το Μαρκόπουλο με δικό του σερί μείωσε σε 8-11, τα «φίνα κορίτσια» ολοκλήρωσαν το σετ με 9-15 και πήραν τη νίκη.