Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 3-1: Ακόμη μια νίκη σε ντέρμπι για τις «πράσινες»

Ο Πανθηναϊκός συνέχισε την εξαιρετική του πορεία στο πρωτάθλημα, με τις «πράσινες» να επικρατούν με 3-1 κόντρα στην ΑΕΚ και να βρίσκονται πλέον πολύ κοντά στην πρωτιά και στο πλεονέκτημα της έδρας.

Τις υψηλές πτήσεις συνέχισε ο Παναθηναϊκός στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών. Οι «πράσινες» επικράτησαν σε ακόμα ένα ντέρμπι νικώντας την ΑΕΚ με 3-1 (25-22, 20-25, 25-21, 25-16), και χρειάζονται ακόμη τέσσερις πόντους ώστε να εξασφαλίσουν την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας στην β φάση του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 66 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Το τριφύλλι είναι σε απόσταση 6 βαθμών από τον δεύτερο Ολυμπιακό με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους την επόμενη αγωνιστική στο κλειστό του Ρέντη.

Στο πρώτο σετ το ματς ήταν ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται πίσω με 16-19 και τελικά να πανηγυρίζει το 1-0 με ανατροπή και σκορ 25-22.

Oι φιλοξενούμενες στο δεύτερο σετ αντέδρασαν, προηγήθηκαν με (12-17), οι πράσινες μειώσαν σε (16-17), ωστόσο η ΑΕΚ κατέκτησε το σετ με 25-20 και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος και προηγήθηκε με 20-10, με την ΑΕΚ να καταφέρνει να μειώσει σε 22-19, αλλά όχι και να σταματήσει τις πράσινες από το 2-1 σετ με 25-21.

Ο Παναθηναϊκός δεν άφησε περιθώρια στη συνέχεια στην Ένωση με τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου να κατακτούν το τέταρτο σετ και την νίκη με 25-16.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 25-21, 25-16.