Α.Ο.Ν.Σ. Μίλων – Ολυμπιακός 0-3

Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν στη Νέα Σμύρνη του Μίλωνα με 3-0, για την 2η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League

Αποστολή εξετελέσθη για την ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στη Νέα Σμύρνη, αφού πέρασε νικηφόρα, με 3-0 σετ (23-25, 22-25, 23-25) κόντρα στον Μίλωνα, για τη 2η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, κυριαρχώντας απόλυτα στο ματς, πανηγύρισαν «καθαρή» νίκη επί του Μίλωνα και πλησίασαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, αφού βρίσκονται ένα βαθμό πίσω από τον δεύτερο ΠΑΟΚ και δύο από τον Παναθηναϊκό, τους οποίους θα αντιμετωπίσει διαδοχικά την 3η και 4η αγωνιστική. Ο Ολυμπιακός, που έπαιξε ωραίο βόλεϊ στη Νέα Σμύρνη, έχοντας πρώτους σκόρερ τους Παγένκ και Πέριτς με 13 πόντους, θα αντιμετωπίσει την Δευτέρα (14/3) τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League.

Έλεγξε το πρώτο σετ και προηγήθηκε!

Στην έναρξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με πρώτο χρόνο του Παγένκ και μετά το 1-1 των γηπεδούχων, έτρεξε ένα 3-0 σερί, φτάνοντας στο 4-1, με επίθεση του Τέπαν. Με νέο πρώτο χρόνο του Ζουπάνη (2-6) και επίθεση του Τέπαν (3-7), οι πρωταθλητές αύξησαν στο +4 το προβάδισμά τους, αλλά ο Μίλωνας μείωσε σε 6-7. Ο Ολυμπιακός δεν επέτρεψε την ισοφάριση και απάντησε με νέο σερί, διεύρυνε στο +5 τη διαφορά, για το 6-11, δια χειρός Τέπαν. Με μπλοκ του Μιγιαϊλοβιτς, διαμορφώθηκε το 7-12, με τον Σέρβο ακραίο να γράφει στη συνέχεια στο 9-13, νικώντας το τριπλό μπλοκ των γηπεδούχων.

Οι πρωταθλητές διατήρησαν τον έλεγχο και πήγαν στο 13-17, με επίθεση του Πέριτς, με το Μίλωνα να μειώνει σε 15-17. Από επίθεση του Μιγιαϊλοβιτς προήλθε το 16-19, όμως ο Μίλωνας έτρεξε ένα 4-0 σερί και ισοφάρισε μετά από ώρα σε 19-19. Με νέα προσπάθεια του Μιγιαϊλοβιτς, ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 19-20 και με πρώτο χρόνο του Παγένκ, πήγε στο 19-21. Ακολούθησε νέα ισοφάριση από πλευράς γηπεδούχων, με τους «ερυθρόλευκους» να ανακτούν το προβάδισμα στο 21-22 και να φτάνουν στο 21-23 με μπλοκ του Ζουπάνη. Ο Μίλωνας μείωσε σε 22-23, ο Τέπαν έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 22-24 και ο ίδιος έγραψε το 23-25, χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στα σετ.

Με άνεση έφτασε στο 2-0!

Στην έναρξη του 2ου σετ, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό μετά το 9-9 να τρέχει ένα 4-0 σερί, χάρη στην καλή λειτουργία του μπλοκ και να φτάνει στο 9-13. Ο Ρενέ Τέπαν, με ωραία επίθεση, διατήρησε το +4 στο 10-14 και οι πρωταθλητές έφτασαν στο 12-16, με τον Μιγιαϊλοβιτς. Χάρη σε νέα ωραία προσπάθεια του Τέπαν, ο Ολυμπιακός αύξησε στο +5 το υπέρ του προβάδισμα για το 12-17 και με άσσο του Πέριτς, την πήγε στο +6 για το 12-18.

Ο Μιγιαϊλοβιτς έγραψε στη συνέχεια το 14-19 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε επιβάλει τον έλεγχο στο σημείο αυτό και ο Παγένκ σημείωσε το 15-20. Ακολούθησε το 15-21 από λάθος των γηπεδούχων και το 16-22 ύστερα από τη νέα συνεργασία του Στιβαχτή με τον Παγένκ. Στην εξέλιξη του σετ, ο Μίλωνας ψαλίδισε τη διαφορά και μείωσε σε 21-23, όμως ο Τέπαν, έδωσε ξανά το σετ μπολ στο 22-24, αλλά και το δεύτερο σετ, με κερδισμένο μπλοκ άουτ για το 22-25 και το 2-0 στα σετ υπέρ του Θρύλου.

«Καθάρισε» και το τρίτο σετ!

Η εικόνα της αναμέτρησης διαφοροποιήθηκε προσωρινά στο 3ο σετ, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-3, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Οι πρωταθλητές από τα μέσα του σετ, ξεκίνησαν να ανεβάζουν στροφές και να οδηγούν στο σκορ, φτάνοντας στο 14-17 με πρώτο χρόνο του Παγένκ και στο 14-18 με το τριπλό «ερυθρόλευκο» μπλοκ.

Ο Ρενέ Τέπαν έγραψε το 14-19 αυξάνοντας το προβάδισμα για λογαριασμό του Ολυμπιακού, ο οποίος είχε κυριαρχήσει. Με πόντο του Πέριτς, ο Ολυμπιακός έκανε το 22-18, αλλά ο Μίλωνας μείωσε στον πόντο (21-22). Ο Τεπάν ανέλαβε ξανά δράση και έκανε το 23-21, έπειτα ο Ζουπάνη με μπλοκ έστειλε τον Ολυμπιακό σε σετ μπολ/ματς μπολ και έτσι, με πρώτο χρόνο του Παγένκ, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 25-23 και το τελικό 3-0.

Τα σετ 0-3 σε 1.19: 23-25 (26’), 22-25 (27’), 23-25 (26’)