Κέρκης Σάμου – ΠΑΟΚ 1-3: Στο Final 4 του Κυπέλλου ο Δικέφαλος

Ο ΠΑΟΚ νίκησε σχετικά εύκολα με 3-1 σετ τον Κέρκη στη Σάμο και τσέκαρε το εισιτήριό του για το Final 4 του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών.

Στη φάση των «8» του θεσμού του Κυπέλλου Ελλάδος, ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Σάμο, όπου αντιμετώπισε τον τοπικό Κέρκη το βράδυ της Τετάρτης 9 Μαρτίου 2022. Ο Δικέφαλος, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 σετ, πήρε το εισιτήριο για το Final-4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΠΑΟΚ, στο πρώτο σετ, αν και πήρε προβάδισμα με 4-8 σκορ, έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να πλησιάσει με 9-11. Ωστόσο, οι «ασπρόμαυροι» ανέκτησαν τον έλεγχο και άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς στους +5 πόντους (9-14) και, έπειτα, στους +6 πόντους (15-21) για να κάνουν τελικά το 0-1 σετ με 18-25 σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο Δικέφαλος έχτισε μεγάλο προβάδισμα από την αρχή με +5 πόντους (3-8). Τη διαφορά των +5 πόντων διατηρούσαν σταθερά οι παίκτες του ΠΑΟΚ μέχρι και το 15-20, οπότε και οι αντίπαλοι έκαναν τη δική τους αντεπίθεση ισοφαρίζοντας τελικά σε 23-23. Η ισοπαλία κρατήθηκε μέχρι το 29-29, οπότε και οι αντίπαλοι πήραν την διαφορά των +2 πόντων (31-29) ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «ασπρόμαυροι» πήραν προβάδισμα με 3-11 σκορ, με τους αντιπάλους, με ένα σερί 4-0, να μειώνουν σε 7-11. Ο Δικέφαλος, στη συνέχεια, άνοιξε τη διαφορά στους +6 πόντους (11-17), φτάνοντας τελικά στην κατάκτηση του 1-2 σετ με 13-25.

Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βάλουν εμπόδια στους παίκτες του ΠΑΟΚ, κρατώντας τον έλεγχο και το προβάδισμα μέχρι το 6-4, οπότε και οι «ασπρόμαυροι» πάτησαν γκάζι και τελικά πέρασαν μπροστά στο σκορ με 7-8 σκορ. Η συνέχεια και η εξέλιξη του σετ, βρήκε τον ΠΑΟΚ να προηγείται με 11-14 και 13-17, που, παρά το ξέσπασμα των αντιπάλων με την ισοφάριση στο 21-21, δεν το έβαλε κάτω, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 21-25 σκορ και της νίκης – πρόκρισης στο Final 4 του θεσμού με 1-3 σετ.

Αναλυτικά τα σετ: 18-25, 31-29, 13-25, 21-25