Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του «Αγίου Θωμά» και έκανε το 1-1 στη σειρά των τελικών της Volley League Γυναικών.

Δεν τα κατάφερε ο Ολυμπιακός ο οποίος γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του «Αγίου Θωμά», στον δεύτερο τελικό της Volleyleague Γυναικών.

Στα ίσα πλέον η σειρά, ωστόσο οι ερυθρόλευκες έχουν το πάνω χέρι, έχοντας το πλεονέκτημα της έδρας, και την Παρασκευή στο Ρέντη θα προσπαθήσουν να πάρουν ξανά το προβάδισμα για τον τίτλο.

Το πρώτο σετ ξεκίνησε και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί χέρι χέρι στο σκορ με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί το προβάδισμα καθόλη την διάρκεια, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ και στο 1-0 με 25-17.

Το 2ο σετ ξεκίνησε με τις ίδιες συνθέσεις για τις δύο ομάδες και το μπλοκ της Γιώτα έκανε το 0-1 για τον Ολυμπιακό με το Παναθηναϊκό να απαντάει για το 1-1.  Η Γιώτα έδωσε το προβάδισμα τριών πόντων στο Θρύλο κάνοντας το 3-6. Η Χριστοδούλου με έξυπνο πλασέ στο φιλέ έκανε το 4-7.

Ωστόσο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ και στο +3, με την Κωσταντίνου να κάνει το 12-9.  Η Κρός κάρφωσε δυνατά στην ευθεία για το 15-11 και μεγάλωσε την διαφορά στους 4 πόντους. Ο Ολυμπιακός έψαχνε αντίδραση στο σετ και η Σάλας μείωσε σε 15-13 αναγκάζοντας το τριφύλλι να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η διακοπή δεν πτόησε τα κορίτσια του Θρύλου, με την Εμανουηλίδου να σερβίρει, και με άσσο να πραγματοποιεί το 15-14 . Η ισοπαλία στο σετ ήταν γεγονός και το καλό σερβίς έδωσε προβάδισμα με 16-17 στον Ολυμπιακό. Η Κουβανή ανέλαβε με επιτυχία την επίθεση του Θρύλου και με μπλοκ άουτ πήρε το πόντο για το 17-18. Η Κωσταντίνου με πλασέ από τη διαγώνιο σκόραρε για το 20-19 και η Χίπε με καρφί ισοφάρισε σε 20-20 για τον Ολυμπιακό. Η Βίλμα Σάλας δέχτηκε το μπλοκ για το 22-21 αλλά και πάλι η ασταμάτητη Χίπε ισοφάρισε σε 22-22. Όμως το δεύτερο σετ κατέληξε και αυτό στον Παναθηναϊκό με 25-22.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός έπρεπε να βγάλει αντίδραση, προκειμένου να μείνει στο παιχνίδι και το έκανε. Η πίεση των κοριτσιών του Ολυμπιακού στο σερβίς απέδωσε καρπούς, και με την Χίπε να ανεβάζει την πίεση έκανε το 6-8.

Το 8-10 έκανε μετά από φάση διαρκείας η Σάλας με δυνατό καρφί και η Παπαφωτίου με πρώτο χρόνο μείωσε σε 9-10. Η Κουβανή ακραία του Ολυμπιακού έδειχνε ασταμάτητη στο 3ο σετ και τελείωνε τις επιθέσεις του Ολυμπιακού κάνοντας το σκορ 9-12. Μετά το τάιμ άουτ που πήραν οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 11-12 αλλά η Κατερίνα Γιώτα με πρώτο χρόνο έδωσε ξανά αέρα δύο πόντων στο Θρύλο για το 11-13. Η Σάσκια Χίπε με ωραίο πλασέ πραγματοποίησε το 12-14 αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 14-14 μετά από άουτ επίθεση του Ολυμπιακού. Η Εμανουηλίδου με μπλοκ έκανε το 15-16.

Απο έκεινο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκος δεν κατάφερε ποτέ να προσπεράσει τον Ολυμπιακό, με τις ερυθρόλευκες να μειώνουν σε 2-1 με 22-25.

Στο 40 και καθοριστικό σετ οι «πράσινες», έδειξαν περισσότερη ηρεμία, και είχαν το καθαρό μυαλό στις επιλογές του στην επίθεση. . Η Τζένιφερ Κρός με καρφί χωρίς μπλοκ έκανε το σκορ 6-4 και με άσσο το 8-5 δίνοντας προβάδισμα τριών πόντων στο σετ. Οι γηπεδούχοι έκαναν το σκορ 10-5 με τον Ιταλό προπονητή να ζητάει ηρεμία από τις «ερυθρόλευκες». Η Σάλας με καρφί στη διαγώνιο έκανε το 11-7 αλλά ή Γκρόθες με ωραίο πλασέ ανέβασε ξανά στο +5 τη διαφορά. Η έλλειψη συγκέντρωσης ήταν εμφανής και το σκορ έγινε 14-7. Τα λάθη στο σερβίς συνεχίστηκαν για τον Ολυμπιακό που δεν έβρισκε ρυθμό στο σετ για το 15-9. Η Χίπε με τεχνικό πέρασμα παράλληλα με το φιλέ μείωσε σε 16-11 αλλά η Κρος με πρώτο χρόνο έκανε το 17-11. Μπλοκ άουτ και πάλι με την Γερμανίδα ακραία του Ολυμπιακού για το 17-12. Το σετ έκλεισε 25-21 και ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον αγώνα με 3-1 σετ, φέρνοντας έτσι την σειρά των τελικών στα ίσα (1-1).

Τα σετ: 25-17, 25-22, 22-25, 25-21