Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-1: «Κοκκινίζει» το πρωτάθλημα!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στον τρίτο τελικό της Volley league και έκανε το 2-1 στη σειρά – Στις 3 νίκες κρίνεται ο τίτλος.

Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού.  Οι Ερυθρόλευκες παίζοντας κατά διαστήματα ωραίο βόλεϊ, επικράτησαν στον Ρέντη του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ (25-23, 25-22, 20-25, 26-24) και έκαναν το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League.

Οι παίκτριες του Κάρλο Παρίζι υπερασπίστηκαν την έδρα τους και την Τρίτη (10/5) θα διεκδικήσουν στο κλειστό του Αγίου Θωμά το 9ο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Εάν οι Πράσινες αντιδράσουν και ισοφαρίσουν σε 2-2 τη σειρά, το πρωτάθλημα θα κριθεί σε πέμπτο ματς, που θα γίνει την ερχόμενη Πέμπτη (12/5) στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη».

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-5. Οι Πράσινες, όμως, αντέδρασαν και μάλιστα λίγο μετά τα μέσα του πρώτου σετ προηγήθηκαν με 19-18. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, μέχρι το 23-23. Σε εκείνο το σημείο οι Ερυθρόλευκες πήραν δύο συνεχόμενους πόντους και με 25-23 έκαναν το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Κάρλο Παρίζι προηγήθηκαν με 16-12 και λίγο αργότερα με 20-16, αλλά οι Πράσινες απάντησαν με ένα σερί 4-0 και ισοφάρισαν σε 20-20. Η αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, όμως, δεν είχε συνέχεια, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 25-22 και να κάνει το δεύτερο βήμα για τη νίκη και το 2-1 στη σειρά των τελικών της Volley League.

Στο τρίτο σετ η εικόνα του αγώνα άλλαξε, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 25-20 και να μειώνει σε 2-1. Το τέταρτο σετ ήταν ντέρμπι, με τις Ερυθρόλευκες να αποδεικνύονται πιο ψύχραιμες στο τελευταίο κομμάτι και με 26-24 να κάνουν το 3-1.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 20-25, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 4 άσσους, 55 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 7 (5/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (3/15 επ., 5 μπλοκ), Σάλας 17 (14/46 επ., 3 μπλοκ, 53% υπ. – 37% άριστες), Μαριάνα Κόστα 15 (10/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 46% υπ. – 29% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 23 (22/53 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 67% υπ. – 53% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς, Γενιτσαρίδη (0/3 επ.), Κελεσίδη 2 (1/2 επ., 1 άσσος)

Παναθηναϊκός (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (3/12 επ., 5 μπλοκ), Κωνσταντίνου 12 (11/20 επ., 1 άσσος), Κρος 9 (6/19 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόθες 12 (11/49 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 18% άριστες), Παπαφωτίου, Χαντάβα 23 (18/48 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 42% υπ. – 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 57% υπ. – 33% άριστες), Στεπανένκο 8 (6/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μεταξά