Μεσογειακοί Αγώνες: Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική ανδρών

Την ήττα με 3-2 σετ γνώρισε η Εθνική ανδρών από τη Γαλλία.

Η Εθνική ομάδα των Ανδρών ηττήθηκε με 3-2 από τη Γαλλία στη πρεμιέρα των υποχρεώσεων της στους Μεσογειακούς Αγώνες που διεξάγονται στο Οράν της Αλγερίας.

Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε, που έκανε επίσημο ντεμππούτο στον πάγκο της ελληνικής ομάδας, στάθηκε πολύ καλά, με πρώτο σκόρερ τον Τζιουμάκα και αποκάλυψη τον Χάκα.

Στο πρώτο σετ η Γαλλία είχε συνεχώς διαφορά 1-2 πόντων, η Εθνική επέστρεφε και στο φινάλε του οι «τρικολόρ» είχαν τέσσερα σετ μπολ και η Ελλάδα δύο (25-26, 27-28), για να λήξει τελικά το σετ στο 30-28 για τους Γάλλους.

Στο δεύτερο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με την Ελλάδα να προηγείται (6-9, 8-12) και τη Γαλλία να κυνηγά (11-12, 15-15), το 18-18 να γίνεται 18-22 για την Εθνική, που έκλεισε το σετ στο 22-25.

Στο τρίτο σετ οι Γάλλοι ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό 5-1 που οδήγησε τον Μπονιφάντε σε γρήγορο τάιμ άουτ με τους Έλληνες διεθνείς να αντιδρούν άμεσα ισοφαρίζοντας σε 6-6. Οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ με το 17-16 να γίνεται 17-20 για την Ελλάδα με συνεχόμενα μπλοκ και λίγο αργότερα το 18-20 μετατράπηκε σε 18-23 για να προηγηθούμε στο σκορ.

Η αντίδραση της Γαλλίας ήρθε στο τέταρτο σετ, όπου και πάλι απέκτησε νωρίς μια σημαντική διαφορά (6-2) την οποία αυτή τη φορά όχι απλά κράτησε, αλλά διεύρυνε (το 12-8 έγινε 16-8) με την εθνική απλά να μειώνει προς το τέλος για το 25-19.

Στο τάι μπρέικ τα καλά σερβίς του Ράπτη επέτρεψαν στην εθνική να προηγηθεί με 1-4, αλλά η διαφορά χάθηκε γρήγορα με τους Γάλλους να προσπερνούν με 8-7. Με την αλλαγή γηπέδου η Εθνική ισοφάρισε σε 11-11, για να φτάσουν οι τρικολόρ σε ματς μπολ (14-13).

Οι παίκτες του Μπονιφάντε το «έσβησαν» κι έφτασαν αυτοί σε ματς μπολ (14-15) με τους Γάλλους να απαντούν και να προσπερνούν 17-16 κατακτώντας τελικά το σετ με 18-16.

Αύριο η ελληνική ομάδα αντιμετωπίζει στις 23:00 ώρα Ελλάδας την Τουρκία, που νίκησε στο άλλο ματς του ομίλου με 3-0 την Αλγερία, αλλά πολύ πιο δύσκολα απ΄ ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Τα σετ: 30-28, 22-25, 20-25, 25-19, 18-16

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 7 (2/9 επ., 5 μπλοκ), Τζιουμάκας 29 (27/57 επ., 2 μπλοκ), Βουλκίδης 12 (7/18 επ., 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 2 (2/11 επ.), Κομητούδης, Ράπτης 11 (8/27 επ., 3 άσσοι) / Χανδρινός Άρ. (λ), Χανδρινός Σ., Κασαμπαλής 1 (1 άσσος), Μούχλιας 1 (1/3 επ.), Χάκας 13 (12/26 επ., 1 άσσος).

ΓΑΛΛΙΑ (Ζουλιέν Γκιμποράλ): Παέζ 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Πάνου 4 (4/20 επ.), Μπάσιτς 26 (24/51 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φογ 30 (27/45 επ., 3 μπλοκ), Καμπά 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ)), Γκέιγ 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ) / Ραμόν (λ), Νεβό 1 (1/3 επ.), Λαβανί, Ρεμπειρόλ 1 (1/3 επ.), ΠΟθρόν 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ), Ρουερίγκ 5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ).