Φλοίσβος – ΑΕΚ 1-3: Επέστρεψε στη Volley League μετά από τέσσερα χρόνια η Ένωση

Η ΑΕΚ πήρε καθαρή νίκη με 3-1 σετ στο «Σ. Μπεφόν» κόντρα στον Φλοίσβο και εξασφάλισε την άνοδό της στη μεγάλη κατηγορία του βόλεϊ μετά από τέσσερα χρόνια.

Στόχος επετεύχθη για την ΑΕΚ! Μετά από τέσσερα χρόνια η Ένωση επέστρεψε στη Volley League καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 σετ του Φλοίσβου στη 18η και τελευταία αγωνιστική της Pre League. Οι «κιτρινόμαυροι» ήθελαν καθαρή νίκη για να πάρουν την πρώτη θέση και την απευθείας άνοδο και τα κατάφεραν, αφήνοντας δεύτερη την Καλαμάτα σε ισοβαθμία.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στο παιχνίδι και πήρε προβάδισμα από το ξεκίνημα. Με τους Μπατατζίμ και Παλέντζα να κυριαρχούν στο φιλέ, η ΑΕΚ «έχτισε» μία διαφορά 3-4 πόντων την οποία σταδιακά όχι μόνο διατήρησε, αλλά και διεύρυνε σημειώνοντας άνετα το 0-1 στα σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ, ο Μπαρμπούνης με εξαιρετικά τελειώματα έδωσε προβάδισμα 1-3 στην ομάδα το Άκη Χατζηαντωνίου. Οι γηπεδούχοι με σερί 3-0 πέρασαν μπροστά με 4-3, με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η ΑΕΚ από τους 15 πόντους και έπειτα βελτίωσε το μπλοκ της, «έσπασε» φάσεις στο φιλέ και με δεύτερες προσπάθειες κατάφερε να φτάσει στο 17-20. Η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου, ισοφάρισε σε 23-23, 24-24, 25-25. Οι «κιτρινόμαυροι» με συγκέντρωση πέτυχαν το στόχο τους και με 27-25 έκαναν το 0-2 στα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 3-0. Μελλές και Παλέντζας βοήθησαν στην ανατροπή του σκορ, με την ΑΕΚ να περνά μπροστά με 8-7. Ο Μπατατζίμ τελείωσε δύσκολες φάσεις ανεβάζοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (7-10), ωστόσο και πάλι οι γηπδούχοι επέστρεψαν στο σετ (15-12). Η Ένωση κατάφερε να πλησιάσει στους δύο πόντους με τους Ράμος και Μπαρμπούνη (21-19, 22-20), ωστόσο η ΑΕΚ απώλεσε το σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ, ο Μπατατζίμ ξεκίνησε με φοβερό άσσο (0-1), ενώ Ρούσης, Παλέντζας και Μπαρμπούνης ανέβασαν τη διαφορά στους 3 πόντους (2-5). Ο Φλοίσβος μείωσε σε 6-7, αλλά ο Μπατατζίμ με εξαιρετικά τελειώματα και ο Μελλές με μονό μπλοκ έφεραν την ΑΕΚ στο +5 (6-11). Οι γηπεδούχοι εφεράν εκ νέου το σετ στα ίσια (11-11), με όπλο τους το καλό σερβίς. Η ΑΕΚ ξέφυγε και πάλι στο σκορ με 13-18, με τον Μπρουνάο να… σκεπάζει το φιλέ, να πραγματοποιεί τρομερα μπλοκ και να γνωρίζει την αποθέωση από το κοινό. Ο Φλοίσβος σταδιακά πλησίασε στο σκορ, μείωσε σε 20-21, βάζοντας δύσκολα στους «κιτρινόμαυρους». Ο Μπατατζίμ με άσσο σημείωσε στο 20-23, ενώ η ΑΕΚ έφτασε στο σετ πόιντ (22-24). Μία παράβαση στο φιλέ από τους γηπεδούχους «σφράγισε» τη νίκη του Δικεφάλου με 25-22 στο σετ και 3-1 στο παιχνίδι, με τους παίκτες της ΑΕΚ να ξεσπούν σε πανηγυρισμούς.

Τα σετ: 17-25, 25-27, 25-21, 22-25