ΑΕΚ – Μαρκόπουλο 3-0: Και τώρα Παναθηναϊκός…

Η ΑΕΚ νίκησε ξανά το Μαρκόπουλο (3-0 σετ) και με δύο νίκες πέρασε στα ημιτελικά όπου την περιμένει ο Παναθηναϊκός.

Η ΑΕΚ κέρδισε για δεύτερη φορά τον ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volley League γυναικών. Η Ένωση θα αντιμετωπίσει στους ημιτελικούς τον Παναθηναϊκό με την Ένωση να έχει το πλεονέκτημα της έδρας και τη σειρά να κρίνεται στις δύο νίκες.

Ο ΑΟΜ προσπάθησε να είναι ανταγωνιστικός στο ματς και στο πρώτο σετ κατάφερε να ανατρέψει σημαντικές διαφορές (9-4, 10-9, 15-12) φτάνοντας στο 16-15 όπου έχασε διπλή κόντρα ισοφάρισης και με συνεχόμενους πόντους της Σίλβα η ΑΕΚ ξέφυγε με 21-16 για το 1-0.

Στο β’ σετ οι φιλοξενούμενες με συνεχόμενες επιθέσεις της Φιτζμόρις προηγήθηκαν 6-9, όμως η απάντηση της ΑΕΚ ήταν άμεση (10-9) και με επιμέρους σκορ 12-4 προηγήθηκε 18-13, φτάνοντας χωρίς άλλα απρόοπτα στο 2-0 που της έδινε την πρόκριση.

Στο τρίτο σετ με δύο άσσους της Βλαχάκη το σκορ έγινε 10-6, αλλά το μπλοκ του ΑΟΜ έφερε το 10-11 για να διατηρηθεί το ενδιαφέρον μέχρι το 18-17. Εκεί η Σίλβα επέτρεψε στην ΑΕΚ να ξεφύγει με 20-17 και να φτάσει στο τελικό 25-20.