Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-0: Ασταμάτητες οι ερυθρόλευκες έκλεισαν θέση στους τελικούς της Volley League

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του ΠΑΟΚ στο κλειστό «Μ.Μερκούρη» κλείνοντας έτσι θέση για τους τελικούς της Volley League γυναικών.

Στους τελικούς της Volley League γυναικών ο Ολυμπιακός.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση οι ερυθρόλευκες δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον ΠΑΟΚ του οποίου επικράτησαν με 3-0, τελειώνοντας έτσι την σειρά με 2-0.

Πλέον ο Ολυμπιακός περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του ο οποίος θα προκύψει από τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – ΑΕΚ.

Πρώτη σκόρερ την Κούμπουρα, με 22 πόντους (12 η Γουίντερς, 10 η Σάλας, επτά η Καράρο). Μετά το «διπλό» (2-3) στον πρώτο ημιτελικό στην Πυλαία, οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν τις καλές εμφανίσεις τους, κυριάρχησαν και στη ρεβάνς στο Ρέντη και με «δύο στα δύο», πέρασαν στους τελικούς της Volley League, μετρώντας επτά άσσους και εννιά μπλοκ.

Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι, που είναι «ανεβασμένη», δείχνει αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους το φετινό πρωτάθλημα.

Με πλασέ της Καράρο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 στο ξεκίνημα του ματς, με την Εμμανουηλίδου να κερδίζει άσσο, επαναφέροντας το +3 (8-5). Με μπλοκ της Γουίντερς, ο Θρύλος ξέφυγε με 9-5, όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 9-8 και στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 11-11. Με δυνατό καρφί της Σάλας, οι «ερυθρόλευκες» πήραν προβάδισμα με 13-11, ενώ η Γουίντερς αξιοποίησε με τον καλύτερο τρόπο την εξαιρετική πάσα της Κοσμά, για το 16-12, σε μία εντυπωσιακή φάση! Ο Ολυμπιακός πάτησε ακόμη πιο δυνατά το «γκάζι» και μετά από άουτ της Κάφρεϊ, «ανέβηκε» στο +6 (20-14), ενώ η Καράρο κέρδισε άσσο, για το +7 (22-15), με την Κούμπουρα να «καθαρίζει» το πρώτο σετ (1-0), με 25-20!

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκαν» τα κορίτσια του Θρύλου στο δεύτερο σετ, αφού με μπλοκ της Λαμπρούση, προηγήθηκαν με 3-0, με την Σάλας να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (7-2). Νέο μπλοκ της Εμμανουηλίδου και 9-4 οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες έφτασαν στο 10-5, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων. Οι «ασπρόμαυρες» αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 10-10, με 5-0 σερί, ενώ προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς, με 15-11. Το «μπλακ άουτ» του Ολυμπιακού σταμάτησε, με την Μπλάνκο να πλασάρει άουτ (12-15) και την Γουίντερς να μειώνει σε 15-13, ενώ η Λαμπρούση κέρδισε μπλοκ, για το 15-14! Ο Θρύλος συνέχισε την «αντεπίθεση» του και ισοφάρισε σε 15-15, με άσσο της Καράρο, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 19-17. Με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν ξανά (19-19), με την Σάλας να κερδίζει δύο διαδοχικούς πόντους, για το 21-20! Ο Ολυμπιακός έφτασε στο 22-20, μετά από επίθεση των «ασπρόμαυρων» στο φιλέ, όμως δέχθηκε 3-0 σερί και βρέθηκε πίσω (22-23). Ωστόσο, ο Θρύλος δεν «μάσησε» και έφτασε σε σετ μπολ (24-23), με επίθεση της Γουίντερς, με την Καράρο να κερδίζει μπλοκ, για το 25-23 και το 2-0!

Με μπλοκ άουτ της Κούμπουρα, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 2-0 στο τρίτο σετ, όμως ο ΠΑΟΚ ανέβασε «στροφές» και προσπέρασε (3-6, 6-9). Η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, αφού μείωσε σε 9-8 και ισοφάρισε σε 10-10, με την Γουίντερς να μειώνει, στη συνέχεια, σε 13-12. Ωστόσο, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ξέφυγε με 17-13, με την Κούμπουρα να μειώνει σε 17-14, με δυνατό καρφί. Στη συνέχεια, η Μπλάνκο κάρφωσε άουτ (15-17), η Κούμπουρα μείωσε στον πόντο (16-17), με νέο εξαιρετικό χτύπημα, με την Σέρβα διαγώνια να δηλώνει ξανά «παρούσα», ισοφαρίζοντας (17-17). Νέα επίθεση από την «καυτή» Κούμπουρα και 19-18 προβάδισμα ο Ολυμπιακός, ενώ με λάθος των φιλοξενούμενων, ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 20-18! Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 20-20 και 21-21, η Κούμπουρα έκανε το 22-21 και η Λαμπρούση το 23-21, με μπλοκ, με την Γουίντερς να κερδίζει άσσο, για το 24-21! Έτσι, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, ο Θρύλος έκανε το 25-22 και πήρε μια σπουδαία νίκη με 3-0!

Τα σετ (3-0 σε 1.21): 25-20, 25-23, 25-22