Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3: Έκαναν το «break» και το 2-0 οι πράσινες

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό «Μ.Μερκούρη» και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League γυναικών.

Έπειτα από ένα πολύ χορταστικό ματς από πλευράς ρυθμού, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό «Μ.Μερκούρη» και έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών της Volley League γυναικών.

Ο Ολυμπιακός ήταν μαχητικός, είχε ως ευχάριστη έκπληξη την Τσιτσιγιάννη η οποία από την είσοδό της άλλαξε τη ροή του αγώνα και επιβεβαίωσε την αγωνιστική του άνοδο.

Στα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 10-8, όμως ανέβασε «στροφές» και αφού ισοφάρισε σε 11-11, με την Εμμανουηλίδου, ξέφυγε με +2 (13-11), με επίθεση της Κούμπουρα. Με μπλοκ της Λαμπρούση, ο Θρύλος προηγήθηκε με +3 (16-13), με την Γουίντερς να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (18-14). Η Κούμπουρα διατήρησε το προβάδισμα των τεσσάρων πόντων (19-15), όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 19-19. Με μπλοκ άουτ της Κούμπουρα, οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν ξανά μπροστά (20-19), η Σάλας έκανε το 22-21 και η Καράρο το 23-21, όμως οι «πράσινες» ισοφάρισαν ξανά (23-23). Επίθεση της Εμμανουηλίδου και σετ μπολ (24-23) για τον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε σε ένα ακόμα, με την Γουίντερς να κάνει το 25-24. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενες «έτρεξαν» σερί 3-0 και με 27-25, κατέκτησαν το πρώτο σετ (0-1).

Στο δεύτερο σετ, τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω με 9-4, με την Γουίντερς να μειώνει σε 11-8 και την Σάλας σε 12-9. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 18-10 και 19-11, με την Τσιτσιγιάννη να μειώνει σε 22-16 και 24-18, η Χριστοδούλου έκανε το 24-19, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απώλεσαν και το δεύτερο σετ (19-25, 0-2), στο οποίο δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο.

Στο τρίτο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-0, με τις Σάλας και Γουίντερς να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά (2-3). Οι «πράσινες» έφτασαν στο 9-5, όμως η Σάλας μείωσε σε 9-6, με πλασέ και η Τσιτσιγιάννη σε 9-7, με μπλοκ άουτ. Μπλοκ της Καράρο και 10-10 ο Ολυμπιακός, με την Γουίντερς να κάνει το 11-11 και την Σάλας να δίνει προβάδισμα (12-11), με άσσο. Ο Θρύλος συνέχισε την «αντεπίθεση» του και με πρώτο χρόνο της Λαμπρούση, ξέφυγε με +3 (16-13), με την Τσιτσιγιάννη να «χτυπάει» στην ευθεία, για το 17-14. Οι «ερυθρόλευκες» έπαθαν «μπλακ άουτ», δέχθηκαν 6-0 σερί και βρέθηκαν πίσω με τρεις πόντους (17-20), όμως οι Γουίντερς (18-20), Σάλας (19-20) και Λαμπρούση ισοφάρισαν σε 20-20. Μονό μπλοκ της Σάλας και 21-21, με την Κουβανή ακραία να ισοφαρίζει ξανά (22-22), ενώ «έγραψε» και το 23-22, με πλασέ! Ο Παναθηναϊκός έφτασε, αρχικά, σε δύο σετ μπολ (23-24, 24-25), η Τσιτσιγιάννη και η Γουίντερς ισοφάρισαν σε 24-24 και 25-25, με την Σάλας να δίνει προβάδισμα (28-27) στον Ολυμπιακό, ενώ με τρομερό μονό μπλοκ, έκανε το 29-27 και μείωσε σε 2-1.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, ο Θρύλος πήρε προβάδισμα με 4-2, με μπλοκ της Εμμανουηλίδου, όμως οι «πράσινες» προσπέρασαν με 7-5. Με ωραίο καρφί της Τσιτσιγιάννη, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι μείωσε σε 7-6, ενώ στη συνέχεια, η Γουίντερς, με άσσο, έδωσε προβάδισμα (9-8). Πρώτος χρόνος της Λαμπρούση και 10-9 οι «ερυθρόλευκες», που στη συνέχεια, βρέθηκαν πίσω με 17-14. Με πλασέ της Τσιτσιγιάννη, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 17-15, η Σάλας κέρδισε μπλοκ (17-18) και η Ανάε κάρφωσε άουτ, για το 18-18. Νέα ισοφάριση (19-19), αυτή τη φορά από την Σάλας, με την Εμμανουηλίδου να φέρνει και πάλι στα ίσια το σετ, κάνοντας το 20-20, με μπλοκ. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 22-20, η Τσιτσιγιάννη κέρδισε μπλοκ άουτ (21-22), με την Ελληνίδα διαγώνια να μειώνει και σε 24-23, με μπλοκ. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 25-23 και στη νίκη (1-3).

Τα σετ (1-3 σε 133’): 25-27, 19-25, 29-27, 23-25